А мълчанието се оказа знак за насилие
Снимка: Guliver / iStock
Когато помагах в един детски кът, бяхме обучени безпогрешно да забелязваме знаците за насилие над деца. Обикновено белезите са едва доловими – твърде малки обувки, в които пръстчетата се свиват, или закоравели млади крачета; обичайни оплаквания за болки в корема, когато всъщност не е имало закуска или вечеря; недостатъчно хубав почерк; или пък казване на лъжи, за да се избегне наказанието.
Но животът е по-скоро серия от малки събития, които може да сбъркаме за всичко или да подминем всеки ден. Предупредителните знаци за деца в риск може да са много добре скрити не само от нас, но и от тях.
На едно тихо дете – най-важният показател, че нещо не е наред – обикновено не се обръща внимание. Тихо значи добро. Стая, пълна с тихи деца, ти позволява да си начело. Така че бях абсолютно неподготвена, когато едно от най-тихите деца най-накрая не можеше повече да си мълчи.
Беше изписано навсякъде по лицето ѝ. Изглеждаше уморена, все едно не е спала. Докато минавах покрай масата ѝ, небрежно я попитах дали е добре. По бузката ѝ се спусна сълзичка. Поканих я да излезем навън, за да сме насаме.
Спомням си, че гледаше към пода. Попитах дали има нещо, с което мога да помогна. Поклати глава и всъщност беше права. В този момент осъзнах, че каквото и да е, няма да ми бъде споделено, затова спокойно казах: „Всичко е наред. Не е необходимо да ми казваш каквото и да е. Не съм любопитна. Но има ли някого, на когото имаш доверие и с когото би говорила?“
Очите ѝ се вдигнаха и срещнаха моите за първи път. Никога няма да забравя този поглед – беше поглед със смелост. Това беше шансът ѝ да направи така, че нещата да спрат веднъж завинаги, и тя го грабна. „Да. Бих желала да говоря със социален работник.“
Говориха с часове. Тази нощ тя не се прибра вкъщи. Това се случи преди години. Видях я из града онзи ден смееща се заедно с приятели. Страшно се радвам, че е открила щастието и вътрешния си блясък отново.
След този случай си дадох сметка колко е важно никога да не пренебрегвам интуицията си. Можех лесно да подмина тази вътрешна сдържаност или да се спра да питам, след като е отказала помощта ми. Често си припомням девиза на групата, която ме обучи – „Ще действаме и ще се грижим за тези деца като за наши собствени.“
Вълнувам се всеки път. Нямам свои деца, но може да разчитате на това, че ще защитавам благополучието на тези, все едно са мои. Общество, което няма никаква търпимост към насилието, изглежда така: децата на всеки човек са и твои деца.
Източник: The Guardian
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари