С които да подготвим децата за реалния живот, от финансовия специалист Стойне Василев
Снимка: Guliver/iStock
Направо е невероятно колко много родители дават хиляди левове за образование на наследниците си, но почти не отделят време да ги научат да боравят добре с парите си и как да живеят самостоятелно с всички отговорности, свързани с това. Добрата новина е, че все още не е късно да го направим. Защото дори децата ви да са малки все още, ще дойде един момент, в който те ще трябва да се оправят сами в живота.
В тази статия съм събрал най-важните уроци, които съм научил и ще предам на децата си. Част от тях могат да се сторят малко груби за нежната българската народопсихология, затова продължавайте да четете на собствена отговорност, пише независимият финансов коуч Стойне Василев.
Научете ги на основни умения за живота
Аз съм живял на село при баба ми и дядо ми до 6-годишна възраст, а след това съм отгледан от работещи родители. Това ме научи на самостоятелност и преходът ми към реалния живот беше сравнително плавен и без особени сътресения. Това не важеше за много съквартиранти и колеги в студентските години.
Присъствал съм на потресаваща случка, в която 19-годишно момиче ми каза, че ще ми „сготви“ яйца, изля половин литър олио в един тиган, счупи яйцата в него и включи котлона („Деца, спокойно! Това не е майка ви“).
Или друга млада дама, която сложи всичките си мръсни дрехи в една пералня. След „операцията“, доста дрехи не ставаха за нищо, но пък останалите бяха в приятен розов цвят (надявам се да не разбирате от мен, но цветните и белите дрехи трябва да се перат отделно).
Тези базови умения трябва ние да предадем на нашите деца, защото няма кой друг да го направи. Към тези основни умения поставям и такива като умно пазаруване, месечно бюджетиране, как работят дебитните и кредитните карти, как да четем различни типове договори, както и много други, свързани с управлението на личните ни финанси.
Искайте им наем, ако живеят при вас след 18-годишна възраст
Аз ви предупредих, че нещата ще загрубеят. Вече чувам загрижени майки, които казват на глас „Ама, как така?!?“. Ще обясня – децата ни стават възрастни, когато станат на 18-години, нали така? Вече имат право да гласуват, да карат кола и всички останали права и задължения на един пълнолетен гражданин на Република България.
Сигурно и вие сте чували от тийнейджъри, че веднъж да навършат 18 години и ще си правят каквото си поискат. А едно от основните задълженията на възрастните е да си плащат за стоките и услугите, които ползват.
Преди да ме обявите за най-лошия родител у нас, ще кажа, че наемът може да не е на пазарен принцип, а да е наполовина или на ¼, но това ще научи децата ни на отговорност и независимост, а не да живеят при родителите си до 40-годишна възраст.
Плащането на сметките им за мобилния им телефон, също е добро начало. Така ще разберат, че „няма безплатен обяд“ (буквално) и все някой го плаща.
Пълния текст можете да прочетете в Мениджър нюз.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари