Учените откриха на какво се дължи това
Снимка: Guliver / iStock
Учени от Университета „Джон Хопкинс“, САЩ, след проведено изследване с продължителност 12 години, обясниха увеличаването на косопада през есента и зимата с еволюционни причини.
По-рано никога научно не е доказвано, че именно през тези периоди губим повече коса. Изследователите установили, че когато листата започнат да падат от дърветата, а после и през зимния сезон, косата пада по-често.
Според дерматолози, скалпът задържа космите в най-слънчевите месеци, за да защити главата от жегата. Но когато температурите намалеят, косата бързо започва да пада, тъй като фоликулите не трябва да служат повече като щит.
На науката отдавна е известно, че много животни активно губят козина през определено време на годината, но научно потвърждение за същото това явление при хората досега нямаше. Изследователите смятат този феномен за чисто еволюционен, съобщава medikforum.ru. Между другото, на различни места на планетата се променя и времето, през което косата пада активно. Например, на голяма част на територията на САЩ този период стартира през август, когато времето става по-прохладно. Но в слънчева Калифорния падането на косата може да започне по-късно.
Учените допълват, че се говори за интензивно падане на коса, когато на ресане има около 100 косъма над обичайната за всеки човек норма.
Надя Горанова
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари