Стрес и отговорности докарват синдрома на професионално изчерпване
Илюстрация: Guliver / iStock
Учени от компанията Happiness Works установиха: възрастните служители са нещастни с работата, която имат. Рязък спад в удовлетвореността идва още на 35 г.
17% от анкетираните на възраст над 55 г., 16% във възрастта 35-54 години и 8% от 18-32-годишните признават, че са недоволни от своята професия, съобщава The Daily Mail.
Проучването е проведено сред повече от 2000 британски служители. Причините за липсата на удовлетвореност от това, което вършат, са различни.
Докато са относително млади, хората са убедени, че са ценни служители. А с напредване на възрастта и особено - след 55 години, се чувстват недооценени от висшестоящите и от работодателите си.
Изследователите проучват факторите, който могат да оказва влияние и установяват, че при по-възрастните водещ е стресът и неудовлетворението. В тази възрастова група един от всеки 5 е нещастен на работното си място. И това е знак, че може да стане жертва на синдрома „бърнаут“ - така нареченото прегаряне или професионално изчерпване.
Причините са стрес, прекомерно много отговорности, които се струпват върху служителите, както и непрекъснатото съревнование с по-младите им колеги. След като служителите навършат 35 г. от една страна професионалните очаквания на работодателите нарастват, от друга и хората израстват професионално, което е свързано с повече отговорности и съответно – стрес.
Ако обаче до тази възраст човек не е сигнал желаната позиция в службата, това също може да генерира стрес и неудовлетворение.
34% от анкетираните на възраст над 35 г. и 25% от 18-35-годишните признават, че са под стрес по време на работа.
А 17% от хората на възраст над 55 г. и всеки десети на възраст 18-25 години твърде сложно поддържа баланс между служебните си задължения и личния живот, сочат данни от проучването.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари