Пресметнат риск в 10 точки – от психолога Теодора Пампулова
Снимка: Guliver / iStock
Детската площадка е предпочитано място за закуска или обяд в игри и закачки - всяка майка го знае. Затова и родители на по-злояди деца използват катерушките и като възможност детето да хапне.
Често консумирането на храни на крак се определя не като хранене, а като похапване, гризкане или хрупане, тъй като не цели качествено засищане на глада, а по-скоро залъгването му за кратък период от време.
Сложна ситуация
Предлагането на лакомства и храни, определяни като вредни, от страна на други възрастни или други деца, често поставя майката в неприятна ситуация. Докато е по-малко нейното дете, тя може да отклони вниманието му, да откаже вместо него или да си тръгне от площадката за игра.
Ако обаче детето е по-голямо и осъзнато желае да получи от това, което приятелчето му яде (солети, бисквити, зърнени пръчици, бонбони, сладолед...) положението става по-деликатно.
Печеливш изход
Такъв често липсва. В единия вариант можете да откажете един бонбон, да обосновете отказа си пред другия родител или дете, с което ще се почувствате „лоша“ в очите на собственото си дете, или да пренебрегнете принципите си относно храненето и да му позволите да си вземе.
Снимка: Guliver / iStock
Най-добрият вариант е да имате някакъв плод или храна, която предпочитате, за да предложите на детето си, вместо тази, която смятате за вредна, и то да похапва наред с другите на пързалката.
Конфликт на интереси
Какво да очаквате, ако предложите на своето дете храна или лакомство и другите видят:
- Мигновен интерес от страна на повечето деца - ще последва мигновено. Любопитството им ще надделее, те ще оставят заниманията си и ще се скупчат около вашето дете.
- Умолителни детски погледи, които могат да ви скъсат сърцето, готови на всичко, за получат от това, което похапва вашето дете.
- Възможен е конфликт. Когато става въпрос за близалка или вафла детето не желае да я споделя, защото е само една. В случай, че са солети, бисквити, пуканки детето само може да предпочете да не ги споделя с непознатите деца, което ще породи недоволство и ще разплаче много от тях.
- Конфликт между вас и другите майки относно здравословното хранене и дали детският кът в парка е място за такива вредни храни.
Пресметнат риск
Какво трябва да знаете, когато носите храни и напитки на детската площадка?
1. Най-добрият вариант е да отделите детето от другите деца, например на по-отдалечена пейка, на която то да се нахрани спокойно и след това да се върне, за да продължи да играе.
2. Родителите реагират много по-спокойно, ако предлаганата на тяхното дете храна е плод, зеленчук или е домашно приготвена.
3. Не предлагайте храни на дете без разрешението на неговия родител! Причината за това е чисто здравословна.
Някои деца са алергични към дадени храни, напитки или ядки, има деца с диабет или с точно определен хранителен режим. В тези случаи един бонбон може да влоши рязко и внезапно състоянието им!
4. В случай, че не виждате родител наблизо, не се съгласявайте да предоставяте храна на друго дете, дори то твърди, че му е разрешено. Няма дете, което да не желае да хапне нещо „забранено“. Помолете го да извика близък, за да попитате него.
5. Детето може да свикне да се храни по този начин и да възприеме консумирането на храни и напитки като неделима част от играта, да предпочете да хапва на крак и набързо, за да продължи със заниманието си.
6. Възможно е да започне да отказва домашно приготвената храна за обяд или за вечеря, когато знае, че навън може да получи пица или сладолед. Хранене и забавление в детския кът могат да доведат до постепенно отпадане на основни храни, които поради своя вид не са подходящи за консумация навън. Така в менюто на детето започват да преобладават сухите храни.
7. Децата, които похапват, докато играят, рядко имат стабилен хранителен режим и търсят по нещо за хапване през кратък период от време.
8. Същевременно катеренето по пързалката или люшкането на люлката и консумирането на храни и напитки може да доведе до задавяне и други неприятни случки.
9. Всеки родител има правото да определя здравословните навици на своето дете, в зависимост от собствените си възгледи и финансови възможности.
10. По възможност и вие не консумирайте подобен вид храни на детската площадка. Ефектът от това ще бъде бъде почти същия, както ако това прави детето ви.
Теодора Пампулова е детски психолог и психотерапевт с частна практика, училищен психолгог, сертифициран медиатор от Министерство на правосъдието и координатор на Дружеството на психолозите в Пловдив и региона. Пише статии в областта на детската психология и детското развитие, работи с деца от 2 до 18-годишна възраст и с техните семейства.
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари