Изследване сред 160 000 деца разкрива пагубното въздействие на "напляскването"
Снимка: Guliver / iStock
Колкото повече децата са пляскани като малки, толкова по-агресивни и антисоциални хора стават. Това, което наричаме „напляскване“ има ефект, подобен на този на по-тежкото физическо насилие, са установили учени.
Заключенията им идват от изследвания, проведени в продължение на 50 години, обхващащи над 160 хиляди деца, пише Обекти.бг.
Пляскането води до повече психични проблеми и когнитивни затруднения в по-късна възраст, са установили още учените.
„Открихме, че напляскването е свързано с непредвидени вредни последствия и не е води до никакво нито краткосрочно, нито дългосрочно послушание, което целят родителите, когато дисциплинират децата си“, казва д-р Елизабет Гершоф, един от авторите на изследването.
Изследването дефинира „пляскането“ като удар с отворена ръка по крайниците или задните части. Но, въпреки това, последствията от него са сходни на тези от по-тежкото физическото насилие.
Пляскането постига точно обратното на това, което обикновено искат родителите – убедени са учените.
Възрастните, които са „яли шамари“ като деца са по-склонни да поддържат подобно поведение като родители. Това е основният начин, по който тази практика се предава през поколенията.
Около 80 процента от децата по света са подложени на подобна форма на „възпитание“.
„Ние, като общество, възприемаме напляскването и физическото насилие като две различни неща. И въпреки това нашето изследване показва, че пляскането е свързано със същите отрицателни последствия за детето, както и побоят, само че в по-малка степен." казва Гершоф. „Надяваме се нашето изследване да помогне да се образоват родителите за потенциалните вреди от пляскането и да ги насърчи да опитат по-позитивни и не-наказателни методи за дисциплина.“
Източник: PsyBlog
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари