Швейцария, Люксембург... Кои държави предлагат най-добри шансове за развитие на младите и как го правят
Снимка: Guliver / iStock
Швейцария е страната с най-добри възможности за децата. Това посочва анализ на американската изследователска корпорация от Делауеър 24/7 Wall. St. Изводът е направен на базата на сравнение на събрани международни данни от „Галъп“ в САЩ.
Националното богатство е един от най-очевидните фактори, които допринасят децата да получават повече шансове за равитие, според авторите, пише Мениджър Нюз. Без да е изненада, повечето държави, където е най-вероятно децата да пораснат в благодатна среда, имат висок БВП на глава от населението.
Швейцария е номер едно в списъка с БВП на глава от населението 45 999 долара при население от 8 милиона граждани. 95% от швейцарците вярват, че децата им имат възможности за успех в живота. 92% посочват, че те растат в добри условия и благоприятна среда. Доклад на УНИЦЕФ от миналата година посочи, че Швейцария е една от малкото развити държави, където нивото на затлъстяване сред подрастващите е под 10%.
Освен това проблемът с неочакваната бременност сред тийнеджърите там е най-малък от 29-те развити държави, наблюдавани от УНИЦЕФ. На всичко отгоре, децата в Швейцария демонстрират доста добро образование – те се представят на ниво над средното за Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) по математика, четене и природни науки.
Втората най-благоприятна за децата страна в света, според наблюдателите, е Люксембург. БВП на глава от населението там е 77 935 долара – вторият най-голям след Катар. Страната е населявана от около 500 000 души. 93% от тях смятат, че децата им имат възможност да се учат и да се развиват всеки ден.
88% казват, че към децата им се отнасят с уважение. Над 35% от възрастните в Люксембург са имали завършена магистърска степен през 2010 г. - дял, който почти се удвои за последното десетилетие.
Трета е Норвегия. Нейният БВП на глава от населението е 55 398 долара. Там живеят 5.1 млн. души и 93% от тях вярват, че децата им растат в условия да се развиват. Икономическите показатели на Норвегия са силни, с 1.6% ръст на икономиката през октомври 2013 г., според МВФ. Въпреки че процентът не е голям, той стои добре на фона на колебанията и проблемите на останалите европейски нации. Норвежците разполагат с огромен петролен фонд, с който си гарантират бъдещето.
Освен това се чувстват щастливи. Само 1% от тях посочват, че са били нещастни през 2012 г. В Норвегия хората смятат, че не е опасно човек да се прибира по тъмно при пусти улици в малките часове на нощта. УНИЦЕФ твърди, че това е втората най-добра страна в света за отглеждане на дете, след Холандия.
В топ 10 на страните, които предлагат най-големи шансове за подрастващите, следват Финландия, Дания, Исландия, Ирландия, Канада, Чехия и Великобритания.
Финландската система на училищно образование остава една от най-признатите в света. Датчаните, които са най-щастливата нация в света, се радват на щедра държавна програма, която им осигурява достатъчно отпуск, за да посвещават времето си на децата. Новите майки и бащи там могат да очакват общо една година платен отпуск за това. Образователните институции в страната са много добре финансирани. Дания отдели 7.9% от своя БВП през 2010 г. за образование.
Въпреки че преди три години Ираландия бе подпомогната с финансова помощ от критично значение от МВФ, ЕК и ЕЦБ, изглежда качеството на живота на децата в нея е малко засегнато от икономическите й проблеми. 89% от ирландците смятат, че децата им имат шансове да растат и да се развиват.
Процентът при канадците е почти същият – 88%. 84% от хората в Канада са споделили пред „Галъп“, че се чувстват в безопасност, когато се прибират по тъмно късно през нощта.
Чехия, която е член на Европейския съюз от 2004 г., е на път да приеме еврото за национална валута. Тя остава една от сравнително бедните държави в ЕС по БВП на глава от населението – при нея той е 27 214 долара, но 88% от хората вярват, че децата им имат условия да растат и да се развиват всеки ден.
Великобритания се включва в класацията заради качеството на образователната й система. 91% от учениците й в средните училища завършват образованието си успешно. Делът е по-висок от средния за ОИСР - 84%.
САЩ, които имаха шестия най-голям БВП на глава от населението в света през 2013 г. - 52 839 долара - се нареждат на 19-о място в класацията на „Галъп“, където са изброени 29 държави.
Още показатели за страните в топ 10 може да прочетете в първоизточника тук.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари