5 съвета от психолози
Снимка: Shutterstock
Звучи невероятно, но е научно доказан факт: Чувството за тревога може да доведе до неморално поведение. Това твърди проучване сред ученици на екип от американския Северозападен университет в Еванстън и Чикаго.
Колкото по-тревожни били учениците, толкова по-вероятно било да мамят. "Тревогата подсилва усещането за заплаха, което води до користно и неетично държане”, коментират авторите.
С други думи, колкото по-напрегнато се чувстваме, толкова по-вероятно е да се стремим да се погрижим за себе си на всяка цена, дори това да предполага нарушаване на правилата.
Тревожността е силна емоция, която влияе негативно на всичко в живота - от съня до връзките ни с хората, припомнят учените.
Предразположени сте към тревожност? Не сте единствени - времената са такива. И все пак, има начини да се справим с тази емоция, за да не ни съсипе. Как? Няма магически лек за безпокойството, но има техники, с които да го контролираме. С тях и със сериозна отдаденост, ще се научим да го стопяваме и, съответно, ще живеем по-леко.
1.) Дишайте
Неспокойните хора имат лоши навици на дишане, които подхранват тяхната тревожност. Опитайте да забавите дишането, като поемате дъх по-бавно и контролирано.
2.) Отърсвайте се от притесненията
Тревожните хора постоянно се напрягат да бъдат перфектни. Притесняват се да не кажат или направят нещо погрешно и лесно осъждат поведението си. Успокоение в живота ви ще внесе отъзнаването, разбирането и приемането на самите себе си без осъждане.
3.) Забележете кога се чувствате разтревожени
Притеснението често е предупреждение, че ви е некомфортно и сте нещастни в настоящата ситуация. Измислете няколко въпроса, които да се запитате ако се почувствате неспокойни. Например: "Какво доказателство имам, че нещо наистина не е наред?", "Има ли вероятност да преувеличавам?", "От какво точно съм разстроен?".
4.) Говорете за чувствата си
Тревогата се влошава, ако се опитвате да я скриете, потиснете или преодолеете, вероятно заради допълнителния стрес да се преборите с емоционалното си състояние. Научете се да казвате какво чувствате, независимо какво е то - нужна е пълна искреност.
5.) Управлявайте страховете си
Най-надеждният начин да излекувате вътрешното си притеснение е да се научите да го управлявате. Забележете какво ви плаши в ситуациите, които го подклаждат. Може всичко да се корени в загуба на контрол, неадекватност или друго, но каквото и да е, тренирайте да се успокоявате и да намалявате страха.
Потърсете професионална помощ, ако е нужно.
Източник: Мениджър нюз
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари