Суперсилите на чувствителните хора

Ето какви умения притежават те според експертите

20 Март 2023 г.
Суперсилите на чувствителните хора

Силните емоции понякога могат да бъдат полезни. Снимка: Shuttrestock

Преди десетилетие, когато Сюзън Кейн публикува своя бестселър „Тихите. Силата на интровертите в свят, който не млъква“ (Quiet: The Power of Introverts in a World That Can’t Stop Talking), светът се надигна и преосмисли стойността на това да си интроверт. Изведнъж се появиха хиляди разсъждения, възхваляващи предимствата на по-тихите типове личности. Това даде тласък на самочувствието на хората, които се нуждаят от повече време насаме със себе си, за да се презаредят енергийно.

Предстои ли нещо подобно и за силно чувствителните хора

Подобно на интровертността, високата чувствителност е научно потвърдено измерение на личността. И подобно на интровертността, по-реактивното отношение към заобикалящата ви среда традиционно се възприемаше като нещо негативно. Силно чувствителните отдавна са осмивани като тънкокожи, свръхемоционални, драматични или крехки.

Но поредица от материали и коментари на експерти напоследък твърдят, че макар силно чувствителните хора да се сблъскат с предизвикателства в свят, който не е непременно създаден за тях, изостреното им усещане за света около тях също им дава огромни, макар и често премълчавани предимства както в живота, така и в работата. И сега книгата Sensitive на Джен Гранеман и Андре Соло, може да изведе дискусията по тази тема на преден план.

В скорошна статия за сайта Greater Good писателката Джил Съти се задълбочава в новата книга, като очертава точно какво означава да бъдеш силно чувствителен, както и предимствата, които това дава на хората. Ето накратко петте „суперсили“ на силно чувствителните:

1. Емпатия

„Чувствителните хора имат емпатия до такава степен, че разликата може да се види при мозъчно сканиране“, пишат авторите на книгата. Способността да усещате и разбирате какво чувстват другите хора е страхотна за изграждането и поддържането на добри лични взаимоотношения, но множество проучвания (и експерти) настояват, че емпатията е и в основата на отличното бизнес лидерство.

2. Креативност

„Ум, който забелязва повече детайли, прави повече връзки и усеща ярко емоцията, е почти идеално предразположен към творческа дейност“, посочват авторите. Ние мислим, че идеите се появяват от нищото като някакво свято вдъхновение. Но свидетелствата на много от най-креативните хора в историята разкриват, че творчеството често е свързано със смесване на наблюдения и възприятия по свежи начини. Колкото повече възприемате, с толкова повече материал разполагате за създаване на нови неща.

3. Сензорна интелигентност

„Сензорната интелигентност означава да приемате повече информация от вашата среда и да вземате добри решения въз основа на тази информация“, посочват от Greater Good. Тази способност може да не е толкова важна в заседателната зала, но е много полезна за спортистите, отбелязва сайтът, тъй като те могат да използват високата си чувствителност за това бързо да разбират какво се случва около тях и да реагират преди своите съперници.

4. Дълбочина на обработка

„Чувствителните хора не само приемат повече информация, но и я обработват по-задълбочено. Това означава, че често виждат модели, които другите не откриват. Те са в състояние да „свързват точките“, което може да ги направи добри в планирането“, отбелязват от Greater Good. Не е нужно много обяснение, за да осъзнае човек ,че това  може да бъде ключово умение за успех в работата и по-специално в лидерството.

5. Дълбочина на емоцията

На пръв поглед това, че човек изпитва чувства при висок интензитет, звучи като недостатък. Със сигурност силните емоции понякога могат да бъдат неприятни. Но интензивните чувства също водят до по-богат живот и по-силни взаимоотношения - два фактора, които психолозите казват, че са ключови за щастието и удовлетворението.

И това умение за управление на взаимоотношенията вероятно се пренася и в офиса. „Ако сте чувствителни, вашата дълбока емоционалност е причината да сте изключителен слушател. Хората ви се доверяват и  да ви търсят за съвет, когато имат нужда от такъв“, пишат авторите.

Мениджър Нюз

Да поговорим

Как да освободим задържаните емоции в тялото си

Да поговорим

Гняв, обида страх – как да се справим с емоциите на детето

Да поговорим

Защо майките са толкова чувствителни, а татковците – обрани в емоциите

Още от

Дете, което е затрупано с играчки. Снимка: Shutterstock

Колкото по-малко играчки, толкова по-креативна е играта

Да си издръжлив, означава да имаш силата да се адаптираш.
Снимка: Shutterstock

 

Как да избегнете ударите под кръста и да оцелеете

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Дете, което е затрупано с играчки. Снимка: Shutterstock

Образование

Колкото по-малко играчки, толкова по-креативна е играта

И още 13 причини да не купувате излишно много

Меган Маркъл. Снимка: Getty

Заедно

Меган Маркъл разказа за заболяване, което развила след раждането

Херцогинята на Съсекс припомни трудностите, които е трябвало да преодолее

Младо семейство, което мечтае за бебе. Снимка: Shutterstock

Здраве

Година опити, но бременност не настъпва

Норма ли е или повод за паника, обяснява АГ- спициалист