4 въпроса към пластичния хирург
Майка кърми бебто си. Снимка: Getty
„Могат ли имплантите да пречат на кърменето? Искам да си увелича гърдите, но се съмнявам да не допусна грешка“, пита млада жена
Имплантите не пречат
Те не могат да навредят нито на производството, нито на отделянето на мляко. Само механично увреждане на някои отделни млечни пътища би могло да попречи, но при съвременните методи за поставяне на импланти това не се случва, отговаря пластичният хирург д-р Денис Архипов.
Имплантът се монтира под големия гръден мускул. Той не засяга гръдната тъкан и не влиза в контакт с нея. Мускулът разделя импланта и млечната жлеза.
Трябва да имате предвид нещо друго, което е важно.
По време на кърмене формата на млечните жлези се променя - те се увеличават и съответно формата на гърдите може да се промени. И гърдата може да „излезе“ от импланта. Това е естетически проблем, който трябва да се коригира.
Ето защо, ако бременността, раждането и кърменето са планирани в близко бъдеще, не е разумно в този момент да си поставяте импланти. По-добре е да изчакате да спрете да кърмите и тогава да предприемете желаното увеличение на бюста.
Но за нераждала жена няма противопоказания в това отношение.
Около 25% от протезите за уголемяване на гърдите се правят от нераждали жени.
„Колко време след операцията за уголемяване на гърдите мога да забременея? Когато започне да се образува кърма, няма ли да повреди импланта или да се развали формата?“
Помислете кой е подходящият момент за поставяне на имплант
Можете да забременеете почти веднага след операцията. Веднага обаче възниква въпросът: дали това е подходящият момент за поставяне на импланта?
Млечната жлеза се увеличава по време на бременност, независимо от импланта. А дали формата ѝ ще се възстанови след това, е въпрос на генетика.
При някои жени следите от кърменето не се забелязват, при други е обратното. Няма как това да се предвиди, нито да се избегне.
Ако формата се промени, може да се наложи коригираща операция.
Но трябва да имате предвид, че първичното увеличение на бюста е винаги много по-лесно изпълнимо от реконструкцията.
Затова е по-разумно да носите поддържащо бельо, за да забавите разтягането и увисването на млечните жлези под тежестта на кърмата.
Снимка: Getty
"След продължително кърмене зърното ми стана плоско и някак "безжизнено". Има ли начин да се възстанови?"
Малка хирургична корекция оправя проблема
Често след кърмене ареолата се увеличава, контурите ѝ губят очертанията си, но рядко се наблюдава промяна във формата на зърното.
Хирургът, след като разгледа какви промени са настъпили в ареолата и в зърното, ще направи препоръка.
Обикновено проблемът се решава съвсем просто с малка хирургична корекция.
"След като спрях да кърмя едната гърда остана по-голяма от другата. Какво може да се направи?"
Изчакайте
Първото нещо, което бих ви посъветвал, е да изчакате. След края на кърменето трябва да минат поне шест месеца и едва тогава може да се прецени дали гърдата наистина е станала асиметрична.
Прави си контролен ултразвук и се установява дали каналите на млечните жлези са разширени. Ако не са разширени, значи че гърдите вече са се възстановили.
По време на операцията премахваме по-малко кожа от едната гърда, отколкото от другата, подравнявайки както ареолите, така и формата.
Ако говорим не само за разлика в увисването, но и за разлика в размера, тогава жената трябва да реши какъв да е размерът на бюста ѝ. Хирургът може да добави обем на по-малка гърда или да премахне обем от по-голяма.
Вариантите за справяне с проблема са много, необходимо е индивидуален подбор в зависимост от анатомията, както и от това, което жената иска като форма и обем.
"Наскоро отбих дъщеря си. Тя „вися“ на гърдите ми година и половина. Сега искам не да увеличавам гърдите си, а да ги повдигна и да им предам по-стегнат вид. Възможно ли е?"
Хирургът ще предложи решение
След продължително кърмене, когато жената има повече мляко, гърдите наистина може да увиснат и да приемат „форма на сълза“
Второто нещо, което обикновено притеснява жените след кърмене е, че зърната са разположени по-ниско, отколкото трябва.
И третият момент - горната част на гърдите се е „изпразнила“.
Във всички случаи пластичният хирург може да помогне – да повдигане млечната жлеза.
Може само да повдигне, да направи „лифтинг“ или да постави импланти - ако жената има желание за добавяне на обем.
Но само имплант, без повдигане при силно увиснали гърди много рядко решава проблема.
Същността на операцията за повдигане на гърдите е преместването на зърното там, където трябва да бъде, и премахването на излишната кожа.
Единственият неприятен момент при такава хирургична интервенция е дължината на разреза, който често няма кака да се скрие.
Мона Василава
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари