Барбара Айзъкс гостува с идеи за възпитание на удивително дете по метода Монтесори
Барбара Айзъкс въвежда метода Монтесори в образователната система на Великобритания от 10 години.
Снимки: Надежда Чипева
„Детето, което е свободно да бъде самостоятелно, е господар на себе си“. Тези думи на три пъти номинираната за Нобелова награда Мария Монтесори (1870-1952) припомни Барбара Айзъкс на премиерата на книгата „Как да отгледате удивително дете. Методът Монтесори“ в Дома на Европа вчера.
Академичният директор на Международния обучителен център “Монтесори” във Великобритания допълни цитата със свой коментар: „Помагайте на децата си да станат господарите на XXI век!“.
Премиерата на новото заглавие от каталога на „Книгомания“ с автор Тим Селдин увенча финала на конференцията “Европейски практики в подкрепа на ранното детско развитие: Монтесори педагогика”, организиран от СУ "Св. Климент Охридски” и Casa dei Bambini по повод 110 години от създаването на първото Монтесори учебно заведение в Рим.
„Гвоздеят“ в програмата беше лекцията на Барбара Айзъкс, изслушана с голям интерес от началните учители и директорите на детски градини, препълнили залата. Нямаше как да е иначе – интересът към Монтесори метода у нас расте, а лекторката вече 10 години помага за внедряването му в държавната образователна система на Великобритания.
Участниците в конференцията видяха и демонстрации на практическа работа с Монтесори материали за развитие на уменията и възприятията на децата във важната възраст до 6 години. Защото точно тогава най-малките се учат на самостоятелност и ако са в подходяща среда, започват да разгръщат творческия си потенциал.
Знаехте ли, че Апостол Карамитев е бил сред първите Монтесори възпитаници у нас?
Снимка: Уикипедия
Увлечението по метода Монтесори не е възникнало спонтанно в България след промените през 1989-а и обръщането ни към Запада. Не е и нова мода, повлияна от новината, че британският принц Уилям и съпругата му Кейт са наели Монтесори учители за малкия си син Джордж.
Интересът към реформаторските идеи на Мария Монтесори у нас датират още от 20-те години на ХХ век, според изследванията на доц. Тинка Иванова от Бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“.
В началото става дума за публикации в по-напредничави медии, но през 1933 г. в София е създадено Българско дружество Монтесори, секция на международното. Основната цел на организацията е да разпространява метода у нас и да не допуска изопачаването му. През 1934 г. е открит и частен двегодишен курс за подготовка на учителки в детските градини, в чиято програма влиза методът Монтесори.
Отделно забавачниците с изучаване на италиански език в България без много шум и дебати обучават малчуганите по този метод. Сред първите Монтесори възпитаници в Бургас е и бъдещият голям актьор Апостол Карамитев.
За съжаление в периода от 1944 г. до 1989 г. възгледите на Мария Монтесори задълго потъват в забвение, защото тогавашната власт в България ги обявява за „буржоазни и непрогресивни“.
Но пък вече наваксваме с бързи крачки: една от софийските общини ще експериментира с Монтесори клас в държавното училище и с Мотесори група в държавна детска градина, съобщиха организаторите на конференцията в Дома на Европа.
Другата добра новина е, че столичната детска градина „Къща на децата“ предстои официално да бъде акредитирана от международната Монтесори организация. Общо в света тези детски градини са 172, като едва 17 са извън Великобритания.
Ирина Дойчева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари