Ето кои са основните разлики между двете състояния
Снимка: Shutterstock
Как да разберем дали детето е пипнало грип или просто е настинало? Този въпрос със сигурност си задават много родители, особено в период, когато сезонните неразположения са в стихията си.
Разбира се, че трябва да се консултирате с лекаря на детето и да заведете малчугана на преглед, ако той прояви съмнителни симптоми. По това две мнения няма. Но е добре да знаете и как да различите двете състояния, дори да е само за личен ориентир.
Кихане, течащ нос, висока температура, втрисане или изтощение – няма как да останете безучастни при тези симптоми. Но дали става дума за грип или обикновена настинка? Въпросът никак не е маловажен, защото, особено при децата, симптомите могат да бъдат объркващи и лесно да ни накарат да ги подценим, което може да забави лечението. Или пък да ни изплашат и да търсим дежурен педиатър по спешност, а притеснението да се окаже не така сериозно.
Ето какви са разликите между грипа и настинката, според американските лекари!
Снимка: Shutterstock
Грип и грипоподобни синдроми: нека не ги бъркаме
Много често, когато възрастни и деца имат лека температура и респираторни симптоми, веднага си мислим, че това е грип. В действителност има много грипоподобни или парагрипни синдроми, които се проявяват с някои симптоми, които са много подобни на тези на истинския грип, но които се причиняват от други вируси, като риновирус, аденовирус или респираторен синцитиален вирус.
Дори Covid-19 се проявява със симптоми, практически идентични с тези на грипа, дотолкова, че за да се разграничат двете заболявания, е необходимо да се прибегне до молекулярен тампон или бърз антигенен тест.
Именно защото разграничаването на грипа от обикновената настинка не е толкова лесно, американските експерти от CDC (Центрове за контрол и превенция на заболяванията), в сътрудничество с други специалисти, са събрали някои съществени разлики между сезонните заболявания и по-„сериозните“ вирусни заболявания.
Симптоми на грипоподобни заболявания (настинки)
Грипоподобните заболявания обикновено са по-леки от грипа. Както съобщава уебсайтът на американския CDC, хората с настинка са по-склонни да имат хрема или запушен нос, отколкото хората, които имат грип. Симптомите на настинка обикновено започват с възпалено гърло, което обикновено изчезва за около два до три дни. След това последователно се наблюдават:
- сополив нос;
- запушване на носа;
- мокра или суха кашлица.
Треската е рядка при възрастните, но пък е по-честа при децата. Освен това, ако става дума за обикновена настинка, най-често няма риск от сериозни здравословни проблеми.
Разпознайте симптомите на грип
Като цяло грипът е по-лош от обикновената настинка: симптомите са по-интензивни и започват внезапно, според експерти от Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията.
Симптомите на грипа могат да включват:
- треска или чувство на треска/втрисане;
- кашлица;
- възпалено гърло;
- хрема или запушен нос;
- мускулни болки;
- главоболие;
- умора (отпадналост).
Освен това грипът може да причини някои сериозни усложнения като:
- пневмония;
- бактериални инфекции;
- възпаление на сърцето (миокардит);
- възпаление на мозъка (енцефалит);
- полиорганна недостатъчност (например дихателна и бъбречна недостатъчност).
Кои групи са най-застрашени при грипни епидемии
Всеки може да се разболее от грип и да получи сериозни проблеми, като резултат от последиците. Но някои хора са по-предразположени и имат по-висок риск от развитие на сериозни усложнения, свързани с грипа, ако се разболеят. Най-застрашените са:
- възрастни на 65 или повече години;
- хора на всякаква възраст с определени хронични медицински състояния, като астма, диабет или сърдечни заболявания;
- бременни жени;
- деца под 5 години и особено тези под 2 години.
Как да се предпазим от грип и грипоподобни синдроми
Ваксина
Грипната ваксина се счита за най-добрата защита срещу грипа, защото намалява възможно най-много рисковете от разболяване и/или последвали усложнения с хоспитализиране.
Хигиенни правила
Знаейки, че тези вируси се предават по въздуха, в период на епидемия или при наличието на циркулиращи щамове, е необходимо да се вземат същите хигиенни мерки, които се използваха и по време на пандемията Covid-19. А именно:
- по-често миене на ръцете със сапун и вода, в продължение на 20-40 секунди;
- покриване на носа и устата при кихане или кашляне, като не забравяте да използвате свивката на лакътя или кърпичка, а не ръката си;
- оставане у дома, ако се появят симптоми, като висока температура, кашлица, настинка и болки в гърлото;
- избягване да се докосват очите, носа и устата, без първо да бъдат измити ръцете.
Снимка: Shutterstock
Детето има настинка: кога да се притеснявате
Симптомите на грип и грипоподобни заболявания обикновено изчезват в рамките на една седмица до 10 дни, но при малки деца могат да се развият някои усложнения.
Ето в кои ситуации е добре да се консултирате с педиатър:
- ако детето е на по-малко от три месеца и има температура (ако е на по-малко от един месец, отидете директно в спешното отделение);
- ако температурата е много висока и не се понижава с антипиретици и ако не спада след 4-5 дни;
- ако детето е много потиснато и сънливо, не реагира;
- ако детето (особено малкото) е много раздразнително (повече от обикновено) и хленчещо;
- ако има признаци на затруднено дишане.
По материали от Nostro figlio
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари