Какво да направят родителите, ако децата не се разбират
Илюстрация: Shutterstock
Когато в семейството се появи бебе, за родителите това е голямо щастие. Не винаги обаче новината се посреща със същия ентусиазъм и възторг от другото дете в семейството.
Случва се то да промени поведението си, убедено че трябва да защитава територията и да воюва за любовта на родителите си. Страхува се, че може да бъде заменено.
То започва да ревнува по-малкото и това може да се прояви по съвсем различни начини. Например, да се преструва на безпомощно и постоянно се обажда на мама или татко. Или – да се опитва да разсейва мама, докато храни бебето.
Но най-неприятните моменти са, когато по-голямото дете създава опасна ситуация за бебето или проявява агресия.
Родителите не смеят да оставят децата на саме и за секунда. Психологът Наталия Бондаренко обяснява, защо се случва това и какво може да се направи в тази ситуация.
Появата на още едно дете в семейството променя ролята на всеки от членовете му. Но най-големите промени настъпват точно в живота на първородното и на по-големите деца.
Сега то не е просто любим син (дъщеря) - то става брат (или сестра). Вече не е единственият, нито най-малкият. Струва му се, че животът се е променил завинаги и никога няма да бъде същият.
Подгответе се предварително
Препоръчвам на семействата, които очакват бебе, да подготвят предварително другите деца. Те трябва да са наясно, че ще имат братче или сестриче.
Необходимо е да се настроят по такъв начин, че също да очакват раждането на това бебе.
Доста често по-големите деца влизат в ролята на родител и започват да се карат на по-малкото. Какво да направите, ако все още възникнат кавги?
Първо: Наблюдавайте какво причинява това поведение
Може би детето смята, че с появата на по-малък брат или сестра родителите му са започнали да му обръщат по-малко внимание. И често са прави: с раждането бебето за по-голямото остава по-малко време.
Също така е възможно по-голямото да завижда на по-малкото, защото то има повече играчки и такива, с които му забраняват да си играе.
Опитайте се да не лишавате нито едно от децата от играчки и е по-добре да купувате едни и същи за всички, тъй като съперничеството може да се роди на всяка възраст.
Случва се и самите родители да се отнасят по-строго към баткото (каката), докато на малкото е позволено да се глези, гушка, забавлява и дори да прави бели.
Снимка: Shutterstock
Второ: говорете с детето какво иска да постигне и защо се държи така
Може би с агресивното си поведение то просто се опитва да привлече вниманието на родителите. И го прави по единствения начин, по който може.
Може би майката реагира по-емоционално, ако баткото е виновен. И той несъзнателно прави всичко, за да постигне тази реакция.
Освен това не забравяйте: малките деца не разбират границите на личното пространство. Ако баткото е взел играчка от по-малкото и случайно я е счупил, не бива да му се карате строго. Това ще го обиди и разстрои.
Разкажете на по-голямото за различните стратегии за справяне (реагиране на дискомфорт и намиране на допълнителни ресурси за решаване на проблема).
Научете го как „управлява“ гнева и да се разтоварва от него. Бърз вариант да излее гнева си то може да научи в игра. Така няма да го излива върху по-малко братче или сестриче.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари