Какво да правите и как след празниците да се върнете към предишния режим
Снимка: Shutterstock
Какво ще стане, ако след серията от празници и ваканции, когато хлапетата често са получавали подаръци във вид на „сладки изненади“ - шоколади, бонбони, адвент календари с шоколадови играчки, детето спре да яде нормална храна и предпочита сладкиши? Как да се върнете към разумен режим?
Не го изкушавайте
Най-лесният начин да се отървете от проблема е да не държите сладкиши у дома. Не купувайте известно време. Няма изкушение - няма възможност да му посегнеш. И ако детето се изкачи до рафта с лакомствата, то няма да намери нищо там.
През този период се опитайте да не ходите заедно и до магазина, за да няма тръшкане и повод за неприятни сцени.
Сладките са пристрастяващи, но ако детето не ги ядете няколко дни, ще забележите, че желанието му намалява.
Не го лишавайте от всичко сладко изведнъж
Ако смятате, че за детето е психологически трудно да бъде лишено от сладко, не слагайте тотална забрана. В началото поставете ограничения. Например:не повече от един бонбон или две или три бисквитки на ден.
Дайте на детето си право на избор: може да изядеш всички сладки наведнъж или да си ги разпределиш за целия ден.
Дори зъболекарите казват, че малко количество сладкиши не е толкова опасно за здравето на зъбите, ако се спазва хигиена.
Покажете постоянство
Ако вече сте решили да изключите сладкото от менюто на детето, бъдете търпеливи и непреклонни. Не трябва да се тревожите, ако то започне да плаче и да се тръшка. То реагира толкова емоционално, защото знае, че ще впечатли родителя.
Ако се опитате да промените стратегията на поведение - упорито и систематично предлагате пълноценно хранене вместо сладкиши - рано или късно то ще го приеме.
Опитайте се да го отвлечете от темата със сладките с интересни занимания или се хранете заедно със здравословна храна. Като гледа как вие с апетит похапвате салати и плодове, може и то да се изкуши.
Разбира се, не става дума да „специалните“, особено злояди деца, които могат да отказват храна в продължение на няколко дни или са много капризни в избора на продукти. В тези случаи е по-добре да се консултирате с лекар, тъй като детето няма да получи полезни микроелементи от сладкиши.
Снимка: Shutterstock
Не казвайте "ти", само "ние"
Поставянето на детето на „диета“ без захар е безсмислено. По-добре е заедно да го направите и да му дадете личен пример.
Как иначе да му обясните, че то не може да яде сладкиши, докато вие можете и си похапвате. В отговор задължително ще чуете фраза, която изглежда доста логична: „Не е честно“.
Предложете полезна алтернатива
Запомнете: добавената захар се съдържа в много храни, дори в детските кисели млека и изварата. Но можете да замените вредните сладкиши с плодове, малко количество сушени плодове или домашно приготвени сладкиши, в които сте сигурни, че слагате по-малко захар.
Ако правите на детето си чай или какао, гледайте да слагате по-малко захар, за да не си изгради навик да подслажда всичко.
Не забравяйте за витамините
Ако детето не се храни добре, уверете се, че приема достатъчно витамини и минерали. Между другото, сега има много различни форми като желирани бонбони или сладки таблетки. Нека лакомството да бъде полезно.
Избягвайте подсладените напитки
Не купувайте сокове и газирани напитки. 300 милилитра сладка напитка може да съдържа до 9 чаени лъжички захар! А за дете на 7 години това е ⅔ от дневната норма.
След като изяде един бонбон, то най-вероятно ще иска да пие. Ако му дадете сок, е лесно да прекали и вие да не забележите колко е изпил.
Давайте сладкиши само след закуска
След ядене на сладкиши върху зъбите остава филм, върху който „залепват“ остатъци от храна и микроби, които активно се размножават. Киселинната pH среда е много благоприятна за това.
Зъболекарите препоръчват сладко да се яде сутрин, а не вечер, тъй като през деня активно се отделя слюнка, която измива зъбите.
Освен това през деня детето пие по няколко пъти вода и други течности, а преди лягане си мие зъбите. Всичко това намалява риска от развитие на кариес.
По материали на Parents, Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари