4 любопитни факта за празника
Снимка: Getty
2023 е годината на Синия Воден Заек. Тя, според китайския зодиак, започва на 22 януари.
Заекът символизира търпение и късмет, което би означавало, че годината на Заека ще донесе това, което ни е липсвало през 2022, особено мир и успех.
Факт 1. Празниците се изместват
През 1916 г. България преминава от Юлианския към Григорианския календар.
При завоюването на Египет римляните се запознават с новия за тях начин на времеизчисляване и Юлий Цезар решава да го въведе в Рим, но с по-голяма точност, за да свърже слънчевата година с европейското положение на Слънцето, с европейската пролет, лято и т. н. По нареждане на Юлий Цезар александрийският математик Созиген създава римски календар, наречен Юлиански. Той е въведен в Римската империя на 1 януари 46 пр. Хр.
Така от 1 януари започва началото на годината. В Юлианския календар продължителността на годината е 365 дена и 6 часа. Всяка четвърта година се смята за високосна и се състои от 366 дена.
За да се доближим до Европа и да не се объркваме с датите при изпращане на поща, например, в началото на миналия век България преминава към григорианския календар.
С други думи трябваше да празнуваме Нова година на 14 януари. Православните празници обаче остават според Юлианския календар. Ето защо празнуваме Коледа и Великден две седмици по-късно от католиците.
Снимка: Getty
Факт 2. В Китай Новата година ще настъпи на 1 февруари
В Китай 2022 г. ще приключи едва на 31 януари, така че ще има още един повод за желаещите да празнуват. Според класическия китайски ръкопис Шаншу, първата Нова година се празнува след възкачването на легендарния император Шун.
В Китай това традиционно е семеен празник, който се празнува дълго. Ако тази година у нас ние почиваме 7 дни, то в Поднебесната империя официалните празници и почивки продължават 15. Тези ваканции се предоставят от много работодатели, така че жителите на страната да могат да видят всичките си роднини.
Факт 3. В някои страни Нова година не се празнува
В Израел 31 декември и 1 януари са работни дни и не е обичайно Нова година да се празнува както в Европа в национален мащаб. Първоначално равините са били против израелците да ходят по ресторанти на 31 декември и да празнуват Нова година. Но с течение на времето те малко губят позициите си. Тъй като в страната има много туристи и гости от Европа, никой не забранява този ден да се празнува, но желаещите трябва да си вземат почивен ден за своя сметка.
Индия е многонационална държава и в малките градове има много празници, но само три са регистрирани на държавно ниво: Денят на независимостта, Денят на републиката и рожденият ден на Ганди.
Преди това в Индия годината е започвала на 21-22 март (също като славяните), но поради интеграцията с европейската култура напоследък на някои места се празнува на 31 декември.
В Саудитска Арабия всичко е много по-строго: тук на местните жители е забранено да празнуват Нова година. Това важи и за гостите.
Религиозната полиция внимателно следи в тези дни да не се продават цветя и подаръци, а хората да не се забавляват излишно. Разбира се, младежите организират ъндърграунд партита, но това е рисковано начинание.
Факт 4. Някои празнуват Нова година през лятото
И има страни, където Нова година се празнува не през зимата, а по друго време на годината.
Снимка: Getty
В Тайланд този празник пада на 13-17 април. Тази седмица е обичайно да се организира мащабно обливане с вода. Всички улици на страната се превръщат във водна атракция.
Тайландците могат да поливат минувачите от бъчви, пълни с вода. Между другото, Тайланд сега е в 2564 година.
В щата Керала в Индия Нова година също се празнува на 13 април.
На територията на Русия има и народи, които празнуват Нова година през лятото, например якутите. Техният празник се нарича Ъсях и се пада през лятното слънцестоене (от 10 до 25 юни).
В Австралия и други страни от южното полукълбо Нова година се празнува на 31 декември, но по това време при тях е ... лято. Така че за никакъв сняг и дума не може да става.
Мона Василева
Не можете да планирате влюбването, връзката – те ще се случат, когато им дойде времето.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари