7 начина да се спасите от прегаряне
Майка, която е на предела на силите си. Илюстрация: Getty
Всичко ви вбесява, нищо не ви радва, животът се е превърнал в безкраено изтезание и не можете да се справите с най-простите задачи... Искате просто да седите и да гледате в една точка, а още по-добре – да спите. И най-важното - децата да спрат да крещят, да хленчат, да се карат, да скачат, постоянно да искат нещо.
С една дума, родителският бърнаут ви е превзел.
Разбира се, в един идеален свят трябва да можете да делегирате отговорности - например понякога да можете да оставяте децата на бабите, а вие да се наслаждавате на време за себе си. Но ние не живеем в идеален свят и не всички родители имат някой, който може да помогне.
За да си помогнете тук и сега, се възползвайте от тези 7 начина, препоръчани от специалисти.
Когато изпаднете в паника поради натрупани проблеми и неизпълнени отговорности, трябва да се върнете към състоянието „тук и сега“. За да направите това, трябва да се заземите: изправете си, разтворете крака на ширината на раменете и здраво ги притиснете към пода, асфалта, моравата, почвата - с една дума, почуствайте се стабилно.
Ще усетите, че имате опора. Това ще стабилизира емоционално ви състояние и ще успокои мислете ви.
Дълбокото вдишване и издишване успокоява реакцията на мозъка към стреса. Затова в пика на паниката направете това дихателно упражнение: вдишайте, като броите до четири, задръжте дъха си, като броите на ум до седем, и бавно издишайте. Ако ви е трудно да задържате дъха си толкова дълго, го направете по-кратко. Повторете упражнението три до пет пъти подред.
Друг начин да се върнете в настоящето и да се успокоите е като включите сетивата си. За да направите това, се огледайте и назовете, например, един предмет, който можете да помиришете, един, който можете да чуете, един, който можете да видите, и един, който можете да докоснете.
Броят може да се увеличи: например, назовете не един, а три.
1. Грижете се за себе си
Опитайте се редовно да отделяте време за себе си. Разходете се, говорете по телефона с приятел, медитирайте, изкъпете се, четете, слушайте любимата си музика, гледайте сериал или филм. Дори ако това ще бъдат само няколко минути тишина и самота - основното е, че те ви помагат да издишате и да се отпуснете.
2. Бъдете добри към себе си
Не искайте твърде много от себе си. Без перфекционизъм! Не заведохте детето в кръжок, прекарахте целия уикенд в лежане и филми, всички обядваха пица - добре, зарежете угризенията.
Прегръдките, смехът, забавлението и безгрижието в домашна атмосфера не са наранили никого. А ползи има както за майката, така и за децата.
3. Подредете приоритетите си
Помислете какво е наистина важно за вас и децата и какво можете да откажете. Казвайте „не“ по-често, ако се налага да положите допълнителни усилия в името на съмнителни резултати.
4. Намалете скоростта
Ако трябва цял ден да се въртите като хамстер в колело, правете кратки паузи, за да си поемете дъх. Дишайте, огледайте се, помислете кой сте, как живеете и защо се случва всичко това. Това ще ви помогне да запомните, че вие не сте придатък на децата, а отделен човек със собствени мисли и чувства.
И помнете, че всичко минава и това също ще мине.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари