Пет неща, които да кажете на детето, вместо „Спри да плачеш“

Често търпението на родителите е подложено на изпитание и реакцията им в подобна ситуация не е най-подходящата. Педагогът Лаура Мацарели дава 5 отлични съвета

18 Април 2025 г.
Пет неща, които да кажете на детето, вместо „Спри да плачеш“

Да си родител е трудно. 

Снимка: Shutterstock

Колко пъти реагираме рязко на избухването на детето? Или му се караме и изпускаме нервите си, за да съжаляваме веднага след това и без да сме постигнали никакви резултати? Да си родител е трудно. Още повече, че много пъти единствените инструменти, с които разполагаме, са фрази и методи, които самите ние сме виждали като деца и съответно повтаряме като родители. Но дали те са най-ефективни? Лаура Мацарелли, педагог и съавтор на книгата „Вместо да кажете... Опитайте да кажете. Думи, които да обучават децата с любяща твърдост“, дава 5 полезни насоки в подобни ситуации.

 

Снимка: Shutterstock

Защо е грешно да казваме: „Спри да плачеш“

„Една от „опасните“ фрази за емоционалното израстване на нашите деца е „Спри да плачеш!“, пояснява Мацарели , която е дългогодишен педагог и учител в детска градина, и в момента участва в обучението на възпитатели, като си сътрудничи с Факултета по образователни науки на университета в Милано-Бикока
„Изразява желанието от страна на възрастния да обуздае емоционалността на детето и издава неспособността му да управлява ситуацията. Разбира се, детските избухвания често се случват на обществени места и в контекст, който поставя родителя под натиск, но с този императив посланието, което изпращате на детето си, е „тази твоя реакция, плачът, е грешна“. Детето по този начин се чувства нежелано, неразбрано и дори непогледнато“, обяснява специалистът.
Нашите думи дават име на нещата, дават форма на света и на взаимоотношенията, предлагат ключове за тълкуване и поради тази причина е важно да им обръщаме внимание и да установим най-добрия образователен език с нашите деца. 
Ето 5 неща, които да кажете вместо „спри да плачеш“.

Прегръдката винаги работи.

Снимка: Shutterstock

„Ела при мен, искаш ли прегръдка?“

Ако детето плаче, един от начините да го накарате да спре, е да го обгърнете в топла прегръдка: „Става дума за това да му покажете, че сте там, чрез физически контакт. Това ще го накара да се почувства обичано, разбрано и задържано в своя изблик на гняв, от който в известен смисъл то също страда, защото все още не знае как да контролира тази реакция“, казва Мацарели.
По този начин не изпращате смесено послание. Това не е прегръдка на одобрение, а такава, която му показва, че в този момент е по-важно да надхвърли причината, която е предизвикала избухването, и да преодолеете тази криза заедно. След това, след като то се успокои, може да се върнете към повода и да му помогнете да преоцени случилото се.

„Тук съм с теб“

„Често, когато се сблъскаме с избухване, ние сме склонни да се втвърдяваме, защото се страхуваме да не загубим авторитет и забравяме нежността. За да подчертаем неодобрението си към детето, се правим на разсеяни, далечни и отхвърлящи, но по този начин губим най-важното нещо с него: релационното измерение“. Да кажеш „Аз съм тук с теб“ не обърква и не подкрепя детето в негативното му поведение, а означава, че гледате на него като на човек, който има нужда от отношение от друг човек“, казва експертът.

„Да изпратим сълзите“

Важно е също да не оставяте детето само да се справя с плача: „Израз като „Да изпратим сълзите“ засилва измерението „ние“, като съобщава, че аз, родителят, съм тук с теб и съм готов да се изправим пред ситуацията заедно“, допълва Мацарели. Друга фраза, която не трябва да се казва, е например „Не бъди ревливо бебе“, защото тя създава дистанция между възрастния и детето и стигматизира негативното му състояние, като го кара да се идентифицира с него. Тоест напомня му, че е направено такова: знае само как да плаче. 

Изслушването на детето е един от правилните ключове.

Снимка: Shutterstock

„Ела тук и ще те изслушам“

Дори фразата „Ела тук и ще те изслушам“ помага да се създаде връзка с детето, да се третира с него като с човека, който е: „Установяването на диалог също ни позволява да разберем по-добре правилото, което може да е причината за плача. Децата са в състояние да разбират, но едно „не“ винаги трябва да бъде обяснено. Казването на „така се прави, точка“ затваря комуникацията, а привидно немотивирана команда създава дискомфорт и чувство на неудовлетвореност у детето“.

„Виждам, че си много тъжен“

„Емоциите на детето не трябва да се потискат, напротив: трябва да му помогнем да ги обработи и разбере какво му се случва. В противен случай ще отгледаме възрастни, които няма да знаят как да управляват емоциите си и ще причиняват бедствия“, напомня Лаура Мацарели.
Фразата „Виждам, че си много тъжен“ съобщава на детето, че „не омаловажавате това, което то чувства. Това, което може да е незначително за един възрастен, е много важно за едно дете и заслужава внимание. Неговите сълзи не са незначителни. Затова трябва да кажете, че да си тъжен е нормално и че се случва и на възрастните“.
Общият съвет в моменти на плач е да не прибързвате, нито да сте прекалено настоятелни, а да отделите време за общуване и изслушване. „Нека се опитаме да подходим към тези ситуации не като някой, който трябва да реагира на поведение, а като човек, който иска да отговори на нуждата на детето“.

Деси Тодорова по материали от Nostro figlio
 

Мнение на специалиста

Три подхода укротяват истериите на хлапето

Да поговорим

Сами сте си виновни: грешките на майките, които предизвикват истерии у детето

Още от Да поговорим

Партньори, които дискутират в леглото. Снимка: Shutterstock

 

Ще обърнете семейната лодка, ако кажете тези фрази

Деца редят пъзел. Снимка: Shutterstock

5-годишното дете обича групови игри

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Дете се муси на броколито. Снимка: Shutterstock

Хранене

Въпреки рекламата: омразното броколи си остава омразно

Малък трик прави новите и странни храни по-желани

Амбър Хърд. Снимка:Instagram

Заедно

Звездата от „Аквамен“ Амбър Хърд гушна близнаци

Бившата приятелка на Илън Мъск стана майка за втори път

Партньори, които дискутират в леглото. Снимка: Shutterstock

 

Мнение на специалиста

Ще обърнете семейната лодка, ако кажете тези фрази

Безобидни на пръв поглед, тези думи са токсични

Дженифър Лопес. Снимка: Instagram

Заедно

Джей Ло спази обещанието, което даде на деца си

Горда е, че е успяла да ги преведе през труден период от живота си и те са станали по-силни и по-добри

Кафе, разтворена книга и букет от момини сълзи на балкона. Снимка: Shutterstock

Деца редят пъзел. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

5-годишното дете обича групови игри

В тях то разказва за проблемите си

Партньори, които са скарани. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Скарани и сърдити след кавгата

Техники за потушаване на семейните спорове и конфликти

Роналдо и Джорджина. Снимка: Instagram

Заедно

Роналдо поздрави семейството си за Деня на майката

В Португалия този празник се чества в първата неделя на май

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

 

Две ръце, които се докосват. Снимка: Shutterstock

Здраве

След като детето се роди, сексът остава на пауза

5 хитри трика как да разпалите страстите и да поддържате интимността