Няколко полезни съвета ще ви помогнат да направите това
Снимка: Shutterstock
Навиците, от които не можем да се избавим, ни отправят предизвикателства - трудно се променят, влияят негативно на живота ни и ни карат да се чувстваме зле. В тази публикация бих искал да споделя няколко стъпки, които ми помогнаха.
Трябва да уточня, че не говоря за тежки зависимости, в борбата с които не съм компетентен, а за натрапчиви навици. Пазаруване, социални медии, порнография, пушене, ядене на бисквити, гризане на нокти. Някои от тях могат да достигнат до етап на пълна зависимост, но като цяло това не е така. Но все още е изключително трудно да се отървете от тях. Това не е пълно ръководство за проблема, но има някои важни идеи, които си струва да отбележите.
Защо се появяват натрапчиви навици
Ние не сме идиоти - в по-голямата си част от времето не правим нещо безполезно, с намерението да си навредим. Правим това, защото една неразумна привичка задоволява определена потребност.
Примери за такива потребности:
Скучно ми е и искам доза допамин.
Чувствам се зле и трябва да направя нещо хубаво.
Чувствам се неловко в социални ситуации и имам нужда от разсейване.
Под стрес съм и трябва да го преодолея.
Както виждате, причините обикновено са свързани с преодоляване на състояния на дискомфорт или стрес. Това е важно да се разбере. Само като се отървете от лошия навик, вие ще премахнете механизма за неговото преодоляване, без да намерите друг начин за задоволяване на тази вредна потребност.
Какво може да се направи, за да се замени натрапчивият навик, като същевременно се задоволи потребността? За да откажа цигарите, опитах да медитирам, да тичам, да правя лицеви опори, да водя дневник, да масажирам раменете си, да дишам, да говоря с хора. Опитайте тези или други идеи и вижте дали ще ви помогнат.
Премахнете осъждането, добавете състрадание
Обикновено сме доста субективни по отношение на натрапчивите навици. Това е част от нас, която мразим, или се явява като потвърждение, че сме лоши или неадекватни по някакъв начин.
Тази сурова присъда е защитен механизъм, който ви помага да станете по-добри. Ако сме строги към себе си за „лошо“ поведение, тогава може би ще се изчистим, нали? Но планини от изследвания показват, че това не работи. Самобичуването само засилва компулсивните механизми, защото сега се чувстваме зле за себе си и изпитваме стрес.
Открих, че самосъстраданието работи много по-добре. Стресирана съм, защо да не проявя милост към себе си, защото така бих постъпила с любим човек? Защо не приемам, че съм достоен за същата доброта и любов и не си помогна да се справя със стреса? Състраданието е здравословен механизъм за справяне със стреса, опитайте го.
Настойчивост, търпеливо отношение към работата
Запитайте се дали наистина искате да се посветите напълно на това. Преди да направите каквото и да било, заспивайте с това желание и се запитайте отново. Наистина ли трябва да промените този навик? Това ще доведе до трудности, фиаско или нов поглед върху себе си. Искате ли това?
Ако отговорът е категорично „да“... тогава се отдайте изцяло на процеса. Бъдете напълно екипирани с всички „оръжия“. Поставете си краен срок за отказване от навика след 3 дни.
Кажете на други хора за вашето решение и ги помолете да ви последват. Обещайте да им докладвате всеки ден или всяка седмица. Приемете го толкова сериозно, колкото всяко друго важно нещо в живота – брак, деца, работа, най-добър приятел.
Продължението четете в Мениджър Нюз
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари