Кои структури му помагат да получава кислород и хранителни вещества
Снимка: Getty
Човек може дълго да живее без храна, без вода - няколко дни, но без въздух - едва няколко секунди. Но какво диша бебето в утробата на майката?
По време на бременността в тялото на жената се формират структури, които доставят на плода необходимите вещества и го свързват с външния свят –
обяснява педиатърът Д-р Марина Калашникова.
Но ембрионът не може да диша в общоприетия смисъл на думата.
През цялото време, от оплождането на яйцето до началото на раждането, бебето в корема на майка си непрекъснато се нуждае от кислород, както и да изхвърля въглероден диоксид. За него това е процесът на дишане.
Оплодената яйцеклетка получава хранителни вещества от специално вещество - жълтъчната торбичка.
Около 14-та седмица от термина се оформя плацентата. Тя е отговорна за доставянето на кислород и богата на хранителни вещества кръв.
Пъпната връв е връзката между майката и детето. Единият край е прикрепен към плода, другият - към плацентата.
Схематично процесът на обмен на газ изглежда така. Жената си поема въздух, кислородът достига до плацентата и се предава по пъпната връв на плода. На връщане се отделя въглероден диоксид. Така се оказва, че
Ето защо тя трябва да бъде по-често на открито, да бъде физически активна, да избягва стреса, да се откаже от лошите навици.
При липса на кислород детето може да развие хипоксия, която има сериозни последици и може да доведе до преждевременно раждане.
За самодиагностика експертите препоръчват да използвате теста на Пиърсън "Брой до десет".
Всеки ден от 28-та седмица, от 9:00 до 21:00 часа, бъдещата майка трябва да записва колко пъти бебето се е движило. Ако е по-малко от десет пъти, е разумно да се консултира с лекар.
Докато белодробната тъкан окончателно се формира, процесът на дишане се осъществява от активната работа на плацентата.
Белите дробове на бебето са готови да поемат първата си глътка въздух около 34-36 седмица, не преди това. През този период в тях се образува повърхностно активно вещество, което им помага да се отворят и функционират в бъдеще. На 37-та седмица белите дробове започват да се развиват – сякаш бебето се учи да диша.
„Този процес може да се види на ултразвук. Въпреки това, с дихателните движения на плода, белите дробове не се разширяват. Амниотичната течност прониква в назофаринкса и веднага се излива обратно, тъй като глотисът е затворен“, обяснява специалистът.
В гръдната кухина се създава отрицателно налягане, което насърчава притока на кръв към сърцето на плода. Навикът за задържане на дъха на бебето също е необходим, така че в момента на движение по родовия канал течностите да не попаднат в белите дробове. Този рефлекс може да се запази до тримесечна възраст.
Първата глътка въздух бебето поема при раждането и е придружена от плач. Колкото по-силен и по-емоционален е той, толкова по-добре.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари