Движенията помагат на невромоторното развитие
Илюстрация: Guliver / iStock
Потрепванията, тласъците и конвулсите на плода, докато е в утробата на майката, са особена форма на адаптация. Те са проява на биологичен механизъм, който е нужен за правилното формиране на нервните връзки в гръбначния мозък на бебето. Това е заключението на екип учени от университета в Казан и френската компания Inserm.
Невробиолозите стигнали до този извод след редица експерименти, в хода на които наблюдавали новородени плъхове. Те извършвали същите спонтанни движения и подскоци още в първата седмица след раждането си. Това, според учените, отговаря на втория етап на бременността при хората.
Изследователите си поставили за цел детайлно да наблюдават процесите в гръбначния мозък и особеностите за комуникация на невроните на формиращия се организъм.
„Тези конвулсии, потрепвания и спонтанни движения на бебето в утробата са резултат от сензорно двигателната синхронизация, която започва да работи като система, още в този етап на развитие“, обяснява Рустем Хазипов, автор на проучването.
Източник: Planet-today.ru
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари