Това се случва обикновено през първите години от живота на децата, но има решение на проблема
Снимка: Shutterstock
До 3-годишна възраст децата често търсят и имат изключителна връзка със своите майки. Което кара бащите да се чувстват малко неудобно и сякаш изоставени.
Не се притеснявайте, това е напълно нормално! Но има начини да го преодолеете.
Снимка: Shutterstock
Защо се получава този ефект
С раждането на бебето майката започва да играе централна роля в живота на малкото. И това е естествен процес, тъй като новороденото инстинктивно очаква от нея храна и грижи.
По време на кърменето тази връзка става още по-силна. На практика майката е тази, която най-вече има физическа връзка – като се започне от храненето и се стигне до утешителните ласки нощно време.
До навършване на една година, децата се чувстват едно цяло с майката и дори не осъзнават, че са отделна личност. В тези първи месеци бащата играе преди всичко поддържаща роля за партньора си по отношение на всички онези по-практически аспекти. Той може да помага, да се включва в нощното будуване и утешаване на бебето и по този начин да спестява натрупването на твърде много умора в майката. Но това не го прави за бебето същото цяло, каквото то усеща спрямо другия родител.
Как татко може да стане важен за детето
За да не се почувства таткото съвсем отритнат, огорчен и изоставен, добре е да участва активно в грижите за бебето. По този начин постепенно детето ще започне да осъзнава, че не един, а двама души бдят над него.
Какво конкретно може да прави бащата? Всъщност – много неща. Той реално е изключително важен за семейството и когато осъзнае това, сам ще се успокои и почувства на място.
Таткото например, може да отговаря за къпането на бебето, да сменя памперсите и да храни малкото, ако по една или друга причина, то не е на кърма, а на адаптирано мляко. По този начин той вече участва активно в живота на малкото, но също така дава глътка въздух на майката, за да може тя да се възстанови по-пълноценно.
Най-важното – така бебето започва да възприема по еднакъв начин мама и татко, подсъзнателно разбира, че те са взаимозаменяеми по отношение на грижите му и това би направило всички у дома много по-спокойни и уверени.
Снимка: Shutterstock
Когато детето стане на 1 годинка
Това е важен период не само за него, а и за родителите. Вероятно това ще бъде времето, когато то ще започне да опитва да произнася първите си думи. В много случаи бебетата наричат всички с думата „мама“, дори и татко. Това не трябва да обижда бащата. Просто това са най-лесните за казване думички за малкото. А и в началото то най-добре разпознава мама и затова всички останали са също мама.
Но след навършване на една годинка, бебето пораства и започва да изпитва нужда да се откъсне от това сливане с майката. Това са и първите му опити да бъде самостоятелна личност. Тук вече огромна роля имат както мама, така и татко. Защото те са мостът, необходим, за да го въведе в живота, в който то ще среща и много други хора.
В тази фаза игрите, които татко ще играе с детето, разходките в парка, разговорите, са все полезни и ценни дейности, които помагат на малкото да расте и трупа различни емоции и умения. Грешка е негативните усещания в таткото да продължават, защото сега детето наистина има нужда от двама, а не от един родител.
Повече разговори между партньорите също биха били от полза за преодоляване на усещането за изоставеност. Когато страхът бива изречен на глас, той вече представа да бъде страх. А и двама намират много по-лесно правилното решение, отколкото само един.
По материали от DonnaD
Колкото по-голяма е ежедневната заетост на хората, толкова по-високи са резултатите им на тестове.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари