Лесни варианти, които ще ви помогнат да превърнете ограничението в нещо позитивно
Снимка: Shutterstock
Всички знаем, че не е правилно да се използва думата „Не“ в общуването с детето, тъй като тя не е полезна и не учи на правила, а по-скоро създава ограничения и нарушава нормалния диалог с малчугана.
Понякога обаче се налага да се каже „Не“. Има обстоятелства, които не търпят друг вариант.
Как обаче да направите това, за да не прозвучи ограничаващо и негативно, а позитивно?
Всъщност има начини и те са много лесни.
Номерът е в правилната употреба на думите, чиято крайна цел не се променя, но звученето е различно в очите на детето.
„Не удряй брат си!“
Вместо това заповедно изречение, използвайте по-дипломатичното: „Ако продължаваш да удряш брат си, той няма да иска да си играе повече с теб“.
„Не чупи играчката, лошо дете такова!“
Това не само звучи негативно, но и обижда детето, давайки му квалификация, каквато то не бива да чува от родител. По-добре кажете: „Ако се научиш да се грижиш добре за играчките си, ще получиш нови“.
„И да се тръшкаш, днес няма да ходим в парка!“
Подобен ултиматум само ще нажежи атмосферата. Не правете това, а използвайте далеч по-удачната алтернатива: „Какво ще кажеш днес да опитаме една нова игра у дома?“
„Не, няма да ти купя бонбони!“
Има доста по-добър вариант да откажете детето от нещо, което иска на всяка цена в магазина. Предложете друго решение. Например: „А искаш ли като се приберем да направим заедно бисквитена торта? Хайде, да изберем продукти за нея“.
„Не мога сега да играя с теб, имам важна работа!“
Със сигурност така ще разочаровате детето, а и този отказ нарушава разбирателството помежду ви. Не го правете, ако искате да продължи да ви се доверява то. Вместо това, кажете: „Помогни ми да оправим леглото ти/подредим бюрото, за да стане по-бързо, и после ще имаме достатъчно време да изиграем дори две игри“.
По материали от Curiosando si impara
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари