Крясъците и наказанията носят повече вреда, отколкото полза
Илюстрация: Getty
Когато повишаваме тон и крещим на детето, това по-скоро начин да изхвърлим собствените си емоции и да се успокоим, отколкото ефективна образователна мярка, твърдят психолози. Родителите винаги имат извинение: те също са хора и понякога емоциите им вземат надмощие.
Ето 5 научни доказателства, че викове и накацанията носят повече вреда, отколкото полза.
Причина №1. Детето просто няма да ви разбере
Да крещите на дете под четири години с надеждата, че ще разбере чувствата ви, е напразно упражнение. До 4-годишна възраст то не е в състояние да влезе „в чуждите обувки“ - нужните за това нервни връзки в мозъка му още не са узрели.
През 2017 г. немски учени от Лайден и Лайпциг провеждат експеримент и откриват защо малкото дете не е способно на емпатия.
Те разказват на 3-годишни деца история за момче, което оставило шоколад на масата и отишло да играе на двора. Докато било навън, майка му прибра шоколада в шкафа. На въпроса къде момчето ще търси шоколада, когато се върне, всички деца уверено отговорили: в шкафа.
Когато им казали, че героят на историята търси шоколада на масата (където го е оставил) и се изненадал, че не го намерил, те не разбрали защо. Просто защото не успели да погледнат ситуацията през чуждите очи.
Важно: около 4-годишна възраст детето започва да разбира начина, по който мислят другите хора. Докато това не се случи, то до известна степен остава егоист. И това не може да се коригира с никакви обяснения и увещания, особено с крясъци и наказания.
Причина №2. Ако детето знае, че ще крещите, ще ви измами
Учени от университета в Мичиган твърдят, че детето ще бъде честно и ще признае вината си, ако знае, че възрастният няма да му се кара и ще се отнесе с разбиране.
Важно: Не е нужно да се намесвате веднага с обвинения. Възрастният трябва да покаже, че не харесва постъпката на детето, но да го насърчи, когато то е искрено и честно. Това ще помогне за изграждане на доверчиви отношения. Нещо, което е особено важно през юношеството.
Причина №3. Децата, които често получават упреци и наказания, се справят по-зле в училище
В продължение на много векове пръчката се е смятала за ефективен инструмент, с който детето може да подобри академичните постижения.
Съвременните учени не са съгласни с този подход. Научно доказан факт: колкото повече родителите се карат на детето за лоши оценки, толкова по-зле започва да учи то. Затваря се един порочен кръг.
Детето е получило слаба оценка. Значи 3 дни няма да излиза от къщи, няма разходки и игри. Ще седи и ще си пише домашните. Такива наказания само вредят.
Ако родителите имат авторитарен стил на възпитание, постоянно се карат и наказват детето, тогава до 11-ти клас ще имат истински бунтар. Проучвания сочат, че такива деца са по-често губят интерес към ученето, склонни са към агресия и асоциално поведение.
Поради честите упреци детето започва да се възприема като безполезен, „лош“ човек. И се държи подобаващо, като търси съответните компании.
Важно: родителите трябва да се опитат да помогнат на детето, а не да му викат и да го наказват. Топлите, доверчиви отношения в семейството допринасят за високите оценки и доброто поведение.
Снимка: Getty
Причина №4. Децата също стигат да емоционално преяждане
С помощта на храна възрастните се опитват да се справят с нервното напрежение, стреса и депресията. Ако „лечението с храна“ се проточи дълго вероятно ще доведе до излишни килограми.
През пролетта на 2017 г. учените установиха, че децата реагират по този начин на негативните преживявания. До този момент не беше ясно защо някои деца са склонни да ядат, когато са тревожни – така нареченото "емоционално преяждане" – дали се дължи на гени или на някакви външни причини. Сега е доказано, че това се случва, заради атмосферата в семейството.
Ако детето често е разстроено или депресирано, то ще яде повече и с течение на времето това може да доведе до наднормено тегло, т.е. затлъстяване.
Важно: голяма грешка правят родителите, които се опитват да манипулират детето си със сладкиши. Използването на шоколад или бонбони като награда и лишаването от сладкиши като наказание също допринася за емоционалното преяждане.
Причина №5. Децата виждат това, което възрастните не виждат
„Не спори с родителите, те са живели по-дълго и знаят повече!“ Всеки път, когато казвате тава, помислете. Да, мозъкът на детето е незрял и несъвършен. Но това му дава поне едно предимство.
През април 2017 г. американски изследователи провеждат 2 експеримента, включващи възрастни и деца на възраст 4-5 години. По време на един от тях те гледали изображения на фантастични животни. Задачата им била да разгледат внимателно определена част от тялото, например лапите. След това им показали снимка със същото животно, но леко променена. Възрастните забелязвали разликите във външния вид на лапите. А децата били по-склонни да забележат разлики в опашката, муцуната и други части на тялото, които не били точно задачата. Но като цяло имали по-точна представа за промените.
Важно: на възраст 4-5 години детето активно изследва света около себе си. То не може дълго време, като възрастните да задържи вниманието си върху едно нещо. Но, както установяват учените по време на този експеримент, те виждат по-добре голямата картина и второстепенните елементи, на които възрастният няма да обърне внимание.
Имайте това предвид следващия път, когато имате желание да се карате на детето.
С повишен тон и крясъци родителите опитват да постигнат нещо, вероятно когато всички други възможности вече са изчерпани. Но както показват научните изследвания, ефектът често е обратен на очаквания.
Когато степента на емоциите излезе извън контрол, е по-разумно възрастните да проявят мъдрост, да се успокоят и да помислят как по друг начин могат да променят ситуацията.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари