С въвеждане на захранването, възниква въпросът за избора
Снимка: Guliver / Getty
Ако бебето се храни с адаптирано мляко, въвеждането на твърда храна започва към 4-ия месец, а при кърмачето – по-късно, на 5-6 месеца.
На първо време майката се нуждае от лъжичка за сокове и пюрета, а след това и от чиния. Ама не е спешно - детето ще се опита да използва този инструмент самостоятелно съм деветия месец.
В периода от година до 2 години то първо ще опитва да пренесе съдържанието ѝ до устата си, без да разлива и без да се разсейва, докато храната в чинията му свърши. А след година и половина ще започне да свиква и с вилицата.
Ще се научи постепенно и да пие от чаша
На шест месеца може да му предложите чаша с лъжичка отпред, която „дозира“ порцията.
На 9-10 месеца тя може да се смени. На този етап ще свърши работа сламка или дюза с малки дупки или такава, наподобяваща патешки клюн с процеп в средата.
Снимка: Guliver / Getty
Чрез такива устройства течността тече с ниско налягане и бебето няма да има риск да се задави.
Към първата си година то ще се научи "да управлява" и обикновена чаша.
Конструктивно предложение
Детските прибори трябва преди всичко да са издръжливи, за да устоят както на случаен инцидент, така и на умишления му опит да се отърве от храната. По-късно трябва да издържат и „теста“ със зъбите.
Друг сериозен критерий за избор е топлоизолацията.
Съдовете за готвене, които не се нагряват, намаляват риска от изгаряне. Покритието както на лъжицата, така и на отвора на чашата за пиене трябва да е меко: деликатните венци на бебето лесно се нараняват.
Също толкова важна е стабилността на чинията и чашата. По-добре е да изберете модели, които отдолу имат фиксиращи „вендузи“ или оребрено покритие.
Креативност
Трябва да се съобразите с маниерите на малкия на масата. Докато свикне, отначало то може да обръща чашата, така че и добре да има капак против разливане.
Първата чаша със сигурност трябва да има две дръжки. В противен случай за бебето ще бъде неудобно да я използва. Към първата година чашата може вече да е с една дръжка. А първата чиния трябва да бъде по-дълбока.
Снимка: Guliver / Getty
Залог за здраве
До 6 месеца съдовете се изваряват, за да се стерилизират. В бъдеще ще бъде възможно да се използват специални бебешки продукти за измиване на съдовете или може да използвате сода за хляб, съветва .педиатърът д-р Ирина Безрукова.
Всеки съд за храна е добре да се мие отделно и да се залива с вряла вода преди употреба.
След първата година не е нужно да го правите.
Детските съдове трябва да се съхраняват отделно от тези на възрастните и да се избърсват с индивидуална кърпа.
За да ги предпазите от прах, дори в шкафа с врата, по-добре да стоят покрити със специална салфетка.
Мощен стимул
За да помогне на бебето да овладее приборите за хранене, може да проявите хитрост.
Детето обича да копира поведението на възрастните, така че то ще успее по-бързо да се научи, ако един от родителите яде с него.
Снимка: Guliver / Getty
Важно е да се има предвид, че гладното дете може да няма уменията и търпението да задоволи апетита си самостоятелно. Така че първо трябва да го нахраните, а след това може да го оставите да се упражнява.
Ако на дъното на чинията има изображения на анимационни герои, те ще помогнат в процеса на обучение.
Интелигентни съдове за готвене
Съвременните производители мислят не само за децата, но и за родителите. Така че лъжиците, които променят цвета си в зависимост от температурата на храната, ще бъдат отличен избор.
Чиния с функция за нагряване е полезна, ако бебето се храни бавно.
След една година, когато менюто на детето се разшири, чиниите с разделители ще се подходящи.
Разделянето на храната има не само естетическо, но и практическо значение: ако бебето не иска да опита едно ястие, то ще има възможност веднага да пробва съседните.
Освен това някои придирчиви деца не обичат, когато ястията се смесват.
По материали на Parents, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари