Как да се справя с тази зависимост
Снимка: Guliver / Getty
„Моята 6-годишна дъщеря не може да живее без сладко. Това е нещо като пристрастяване. Опитваме се да не купуваме сладкиши, бонбони, бисквитки. Но ако нещо сладко се появи в къщата, тя го изяжда веднага и не може да се спре. Има ли шанс да я отучим от сладкото?“, пита разтревожена майка.
Не сплашвайте детето и в никакъв случай не му създавайте чувство за вина че яде „гадни неща“ и "боклуци". Подобни тактики могат само да засилят емоционалната зависимост към сладкото, обяснява диатологът д-р Калина Малиновска и дава още съвети.
Най-добре е спокойно да се отнасяте към сладкишите. Не ги крийте, нака детето да има достъп до тях. Но разбира се, трябва да следите количеството консумирана захар, за да я ограничите навреме.
Много е важно да не давате сладиши заедно с храната
Протеинът заедно със захарта блокира растежа на детето, а мазнините в комбинаци със захарите стимулират окислителните процеси.
Честата консумация дори на малка доза сладко води до отделяне на хормона на глада. Детето става хиперактивно, неспокойно, агресивно. Впоследствие прекомерната консумация на сладко може да доведе до пренапрежение, нервни сривове, затлъстяване и диабет.
Ако обаче детето отказва да яде друго освен сладко, това означава, че е време да вземете мерки, преди да стигнете до сериозни здравословни проблеми.
Намерете причината за повишеното желание за захар
Експертите смятат, че зад прекомерната нужда от сладко се крият храносмилателни проблеми или има емоционален компонент.
Така че, ако детето не може да откаже сладко и изпада в истерии, когато ограничавате количеството захар в менюто, може би това показва недостиг на витамини.
При дехидратация, дефицит на витамини С, В12, анемия, хипотиреоидизъм хлапето често е привлечено от сладко не само за удоволствие, но и за да осигури на тялото си енергия, обяснява д-р Кристина Травина.
Освен това в червата му може да има патогенни организми, тъй като желанието за определен продукт често е продиктувано от микробиома.
Емоционалното състояние на детето също е важно: може би то изпитва стрес или се отегчава заради еднообразието в режима.
Снимка: Guliver / Getty
Децата с ниски енергийни ресурси изпитват повишена нужда от бързи въглехидрати. Струва си да се консултирате с лекар, за да изключите тези състояния.
Не забравяйте, че личният пример е особено важен. Ако лишавате детето си от сладко, тогава вие самите не трябва да похапвате бонбони и сладкиши.
Кои храни зареждат с енергия:
- месо;
- мазнини - омега 3, лецитин, коензим Q10 (риба, авокадо, масло и зехтин);
- бавни въглехидрати - овесени ядки, ориз, елда, нахут.
Увеличете приема на вода
Преди да започнете да намалявате количеството сладко, обърнете внимание на водния режим. 2 седмици преди да започнете да отказвате детето си от сладко, увеличете приема на вода.
Не бива внезапно да го лишите от захар, трябва да действате постепенно. В рамките на 2-3 седмици го откажете от тортите, сладкишите, бонбоните. След това започнете да премахвате други сладки храни.
За да може детето да остане сито по-дълго, закуската трябва да се състои от протеини, мазнини, фибри и сложни въглехидрати.
Постепенно заменете традиционните сладкиши със здравословни продукти.
В идеалния случай, с течение на времето, напълно ще успеете да го отървете от добавените захари. Но внимавайте с фруктозата и другите подсладители – те са също толкова нездравословни, колкото и обикновената захар.
От сушените плодове трябва да се избягват фурмите: те имат неблагоприятен инсулин и гликемичен индекс.
Какви здравословни продукти могат да заменят сладкишите
- пресни плодове;
- сушени плодове;
- плодови закуски;
- плодов чипс, пръчици;
- плодово пюре без захар;
- плодов мармалад без захар.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари