Най-важното, което трябва да знаете за развитието на детето – от раждането до втората му година
Снимка: Shutterstock
Честито! Вашето бебе вече е на половин годинка! Искате ли да знаете всичко най-важно за развитието и растежа на шестмесечните бебета?
Става дума за етапите на психофизическото развитие, растежа, въвеждането на допълващи храни, появата на първите зъбки и общата еволюция на малките в този период. Тук ще намерите цялата необходима информация!
Снимка: Shutterstock
Растеж и развитие на бебето на 6 месеца
На 6 месеца бебето разпознава различните нюанси в гласа на своята майка. То плаче, когато се чувства неудобно, и се смее, ако е щастливо. Какво друго прави в тази възраст?
- Движенията му са много по-преднамерени, като когато протяга ръце, молейки мама или татко да го вдигнат;
- По същия начин контролира много по-добре движението на ръцете си, като държи и движи предмети, и дори успява да вдигне и задържи шишето с мляко с две ръце;
- Вече контролира много повече горната част на тялото си, взема предмети с ръце, върти ги и слага всичко в устата си. В този смисъл е важно да не оставяте в обсега на детето никакъв опасен предмет или нещо по-дребно, което то може да пъхне в устата си, тъй като това е все още основното му средство за изследване и познание;
- Започва да държи гърба си изправен и се стреми да седи по-стабилно, независимо дали има или няма опора. Освен това може да се изправи от легнало положение, ако е по корем;
- Краката му са в състояние да издържат тежестта му, но не го учете все още да ходи. Полезно е да го държите изправено в себе си и да го подканяте да скача. Това упражнение укрепва мускулите му и ще го подготви за пълзенето и ходенето. Добро е също така за баланса и горната част на тялото.
Средни норми за бебето на 6 месеца
Момчета: ръст – 67,4 см; тегло – 7,9 кг; обиколка на главата – 43,9 см
Момичета: ръст – 65,9 см; тегло – 7,4 кг; обиколка на главата – 43 см
На 6 месеца бебето тежи средно между 6 и 8 кг (в зависимост от пола) и е около 65-67 см.
През следващите седмици паметта му все повече ще се подобрява, така че то ще се научи да прави някои връзки и да предвижда какво следва да се случи. Ако винаги спазвате една и съща рутина - когато го къпете или слагате да спи например, бебето вече ще знае какво да очаква и ще се вълнува от предстоящото къпане или четене на книжка за „Лека нощ“.
Снимка: Shutterstock
Хранене на бебето на 6 месеца
Започнахте ли вече да давате на вашето мъниче първите храни, различни от млякото? От шестия месец кърмата или адаптираното мляко могат да бъдат допълвани от нови вкусове и храни. Ето какво трябва да знаете за добър старт на допълнителното хранене?
- Повечето педиатри препоръчват да се стартира със зърнени храни, които се добавят към млякото и с които може да направите бебешка каша. Или пък просто да „сгъстите“ млякото за пиене. След тях се въвеждат плодовете;
- Първите плодове обикновено са банан, ябълка и круша;
- След това се преминава към зеленчуците и малко по малко към зърнените храни, пастата и ориза;
- Важно е всяка нова храна да се въвежда постепенно, за да има време да привикне детето към новия вкус и възможно най-бързо да се идентифицират евентуалните хранителни алергии, ако то прояви такива.
Какво се случва, ако бебето само реши да се откаже от кърменето? Това е метод, при който то само взема решението за въвеждане на допълнителна храна, тоест саморегулира се. В този случай е важно да не насилвате детето и да потърсите съвет от педиатъра, тъй като специалистът ще ви насочи как най-правилно да процедирате.
Запомнете! Каквато и да е вашата философия относно въвеждането на нови храни, различни от кърмата или адаптираното мляко в менюто на детето ви, не забравяйте, че винаги трябва да действате според критериите на педиатъра и да го информирате за всяка новост, тъй като това е показател за здравето и растежа на бебето.
Сънят на бебето на 6 месеца
Вероятно вече сте готови с детската стая и нямате търпение вашето бебе да се нанесе в нея. Около шестия месец е и най-подходящото време да направи този преход – от вашата спалня към неговата стая. За да се случи плавно и безпроблемно, добре е да прекарвате повече време с него в новото пространство, за да добие то сигурност и да бъде по-спокойно. Ето какво още трябва да знаете:
- В началото ще ви бъде малко по-неудобно, тъй като ще трябва да излизате от спалнята често и да тичате до стаята на бебето, за да видите защо то плаче през нощта и кое го е събудило;
- От друга страна обаче това ще ви даде възможност да възстановите интимността с партньора си и да имате повече свобода в собствената си спалня.
Внимание! Не забравяйте, че решението къде ще спи бебето е единствено и само ваше. Ако решите, че малкото все още има нужда от вас и се чувствате по-спокойно така, няма никакъв проблем да продължи да спи в спалнята ви. Има родители, които пък се страхуват да оставят бебето само и затова избират да съвместяват едно пространство за по-дълъг период..
Снимка: Shutterstock
Какво да очаквате в този период
Вече може да предприемете и по-дълго пътуване с бебето. Но в колата то трябва да е задължително в бебешко столче, съобразено с възрастта му и изискванията на закона.
След шестия месец може да започнат да пробиват и първите млечни зъбки. Това може да доведе до някои усложнения, затова е важно да сте подготвени.
- Като цяло първи се появяват долните резци, които могат да причинят дискомфорт и болка на бебето. То ще бъде по-раздразнително, ще спи по-зле, ще се лигави повече и ще пъха всичко, което е в ръката му в устата си, за да разчесва венците;
- Може да облекчите този дискомфорт с охлаждащи гризалки, предназначени точно за тази фаза. Те са пълни със специален гел и се държат в хладилник. И бързо успокояват бебето, ако венците му са подути или възпалени;
- Не забравяйте, че от момента, в който се появи първият зъб в устата му, ще трябва да започнете да се грижите редовно за неговата хигиена;
- Когато в устата на бебето вече има 3 или 4 зъба, може да включите и първата бебешка четка и специална паста за зъби за този период. Четката е силиконова или с много мек косъм, а пастата с ниско или нулево съдържание на флуор.
В тази възраст бебето вече е в състояние да се обръща самостоятелно. Какъв страхотен момент! То спокойно може да премине от легнало в странично положение, предизвиквайки удивление и забавление за всички свидетели на тези негови движения. Препоръчваме ви да се насладите на този наистина незабравим момент.
В шестия месец то вероятно ще започне да отговаря на думите ви с подобие на срички, които означават „татко“ или „мама“. Пригответе се, защото моментът на първата осъзната сричка наближава и емоцията ви наистина ще бъде огромна.
Полезен съвет! Не се притеснявайте, ако първият зъб не се вижда или изглежда, че няма да пробие скоро. Това е строго индивидуално. Има бебета, които са със зъбче, далеч преди шестия месец, има и такива, при които зъбчето пробива едва в десетия месец и дори след навършване на година.
Какво умее бебето на 6 месеца
На 6 месеца малкото ще се опита да привлече вниманието ви по най-различни начини. Много е важно да отговаряте на неговите обаждания, тъй като те са първата стъпка в обучението му да общува.
Психомоторни умения
- В шестия месец бебето е напълно способно да вдигне и задържи всичко, което му подадете;
- Седи без проблем. В началото има нужда от допълнителна опора, тъй като все още трудно пази равновесие, но постепенно добива увереност и сили;
- През този месец някои бебето започват да пълзят;
Слух
- Когато е будно, малкото продължава да бърбори неразбираемо, опитвайки да възпроизведе звуците или думите, които току-що е чуло. Основният му начин на изразяване обаче остава ограничен.
Зрение
- Бебето вече отлично разпознава лицата на всички роднини, а не само на мама и татко;
- По същия начин е в състояние да разпознае и емоционалните нюанси на различни изражения по лицата на хората;
- Зрението му става все по-остро.
Как да стимулирате бебето на 6 месеца
Преди да започнат да говорят, бебетата интуитивно се научават да имитират нашето пеене. Чрез песничките всъщност родителите улесняват тяхното разбиране и заучаването на фонеми и музикалните модели на речта.
Това е магическа и неповторима фаза, която се случва само в този период и продължава до навършване на 3 години. Освен това е полезна, тъй като подобрява познавателните способности на детето и когнитивните му умения, които са в основата на креативността и способността да се адаптира в различни ситуации. Това се случва благодарение на появата на езика.
Може да използвате моментите на къпане, за да пеете песнички на бебето. Повтаряйте често едни и същи, защото така то ще успее да ги запомни.
По материали от Qui mamme
Правилно избраните храни помагат да преборим края на зимата тонизирани и в добро здраве.
Снимка: Shutterstock
През зимата е напълно възможно причина за запушения нос да е сухият въздух в стаята.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари