Ето как да разпознаете симптомите при децата
Снимка: Shutterstock
Контактният дерматит е възпалително кожно заболяване, което се среща и при деца, а причината най-често е контакт с химически, физически или биологични агенти.
Ето как да го разпознаете и по какъв начин да защитите деликатната детска кожа от агресията на дразнителите
Какво представлява
Контактният дерматит е възпаление на кожата и лигавиците, причинено от контакт с химически или биологични вещества или физически агенти. Това заболяване често засяга деца и ако не бъде своевременно разпознато, може да доведе до хронично дразнене на кожата.
Понякога дерматитът се причинява от дразнещо вещество в директен контакт с кожата (като разтворители, алкохол, белина, детергенти, сапуни). В този случай говорим за дразнещ контактен дерматит.
Друг път може да е провокиран от алерген (като никел, лекарства, формалдехид, детергенти). Тогава не само кожата, но и други органи на тялото влизат в контакт (чрез поглъщане или вдишване). В този случай става дума за алергичен контактен дерматит.
Снимка: Shutterstock
Има и на пръв поглед безобидни продукти, които също могат да предизвикат реакция: памперси, почистващи кърпички, слънцезащитни кремове, дрехи, бои за пръсти и т. н. Въпреки че всички деца могат да развият контактен дерматит, рискът при тези с крехка и чувствителна кожа, предразположена към атопия, е по-висок.
Как да разпознаем контактния дерматит
Важно е родителите да знаят как да разпознават симптомите на контактен дерматит и незабавно да се свържат с педиатъра. Обикновено кожата в засегнатата област става червена и подута, изгаря и сърби; появяват се мехури, които се пукат и от тях изтича бистра течност.
Ако контактът с агресивния продукт е прекъснат, на мястото се образуват струпеи и люспи, които отшумяват в рамките на 2-3 седмици. Но ако продължи (при хроничните форми най-вече), кожата се удебелява, изсъхва и се втвърдява, а заради сърбежа детето често разранява местата, които лесно могат да се заразят с бактерии или гъбички.
Как да защитим детската кожа в случай на контактен дерматит
Освен очевидното избягване на контакт с продукта, отговорен за дразненето, много важно e да се обърне специално внимание на почистването и хидратацията на детската кожа и да се избягва контакт с други вещества, които могат да предизвикат дразнене като цяло. Всъщност непокътнатата и добре хидратирана кожа е първата защита срещу външните агресии.
За да постигнете това, е важно да създадете на детето добри хигиенни навици и да се грижите ежедневно за кожата му. Почистването трябва да бъде внимателно и с продукти с неутрално рН. След това задължително използвайте омекотяващи средства, които да поддържат кожата еластична. Не забравяйте, че водата за къпане, ако е твърде гореща, може да раздразни кожата и да я направи по-крехка.
Снимка: Shutterstock
Защитете кожата от агресии, които биха могли да отслабят защитните й сили: винаги използвайте защитни кремове, когато сте на слънце, или бариерни кремове в студеното време. Използвайте меки тъкани, когато те влизат в пряк контакт с кожата (при бельото и долните дрехи). Опитайте да избягвате и контакт с агресивни ароматни вещества.
Внимателно избирайте и продуктите за пране. Избягвайте твърде агресивните и омекотителите, особено ако не са специално формулирани за деликатна кожа. Въпреки изплакването, химическите агенти, съдържащи се в детергентите, остават уловени във влакната на тъканите, което води до агресивно въздействие върху кожата. В случай на контактен дерматит, препоръчително е да използвате перилни препарати и омекотители, специално формулирани за чувствителна кожа или сертифицирани като хипоалергенни, тъй като те не съдържат вещества, които могат да причинят дразнене.
По материали от DonnaD
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари