Предлагаме ви 20 идеи, които са не само интересни, но и много полезни за малчуганите
Снимка: Shutterstock
Игрите имат важна роля в обученето на децата. И могат да се превърнат в прекрасна и в същото време полезна алтернатива срещу прекомерното използване на интернет.
Оцветяването, реденето на пъзели, решаването на гатанки, разходките в парка и дори обличането могат да се превърнат в интересни и в същото време образователни занимания. И са също толкова приятни, колкото тези, които детето играе онлайн.
Никой не отрича използването на таблети, компютри и телефони, но е добре от време на време малчуганите да се разсейват от екраните и да опитват да експериментират в неща, които ги карат да мислят и използват ръцете и въображението си. Това допринася за когнитивното им развитие.
Предлагаме ви 20 наистина приятни и забавни занимания, които може да използвате и за развиване на различни умения.
Снимка: Shutterstock
1. Разделяне на предметите
Това е полезна игра за деца от 1 до 2 години. Вместо да включвате таблета и да пускате видеоклипове или песни, научете ги да категоризират различни предмети по цвят, размер или тип. Всичко може да използвате за целта: възглавници, меки играчки, цветни пластмасови блокчета или рингове…
2. Хартиен баскетбол
За целта ви трябва малко непотребна хартия, която лесно може да се смачка на топка. Направете по няколко хартиени топки (най-добре на всеки да е в различен цвят) и измислете цел с отвор (кошът за играчки върши идеална работа). След което стартирайте състезание, като задачата е топките да бъдат вкарани в коша. Печели този, който има най-много точни попадения. Тази игра учи на точност и стимулира здравословната конкуренция. Подходяща е за всяка възраст.
3. Състезание със сламки и топчета
Търсите проста и забавна игра? Ето едно предложение. Трябват ви топчета за пинг понг (според броя на участниците) и няколко по-дебели сламки. Ако нямате такова топче, става и с хартиено. Направете състезателно трасе на масата, като обозначите началото и финала със самозалепващи се ленти. След това се подредете в началото и с духане през сламката опитайте да придвижите топчетата до финалната права. Печели най-бързият. Много полезно дихателно упражнение, което има и състезателен елемент.
4. Търсене на съкровища
Начертайте карта на съкровищата, които преди това сте скрили из жилището. Целта е да накарате децата да ги открият, следвайки уликите. Играта е полезна, защото развива логическото мислене.
5. Изработване на оригами
Това е занимание за малко по-големи деца. Тази техника развива основни умения, необходими след това при учене, така че не я подценявайте. Първоначално може да гледате онлайн уроци или да купите книга, от която да видите как точно се сгъват фигурките. За тази дейност ви трябват само цветни хартии, ножици и евентуално лепило.
6. Кой знае повече
Може да направите карти с основна информация за членовете на семейството. Това е добър начин да се опознаете по-добре. Въпросите напишете предварително на лист хартия, а отговорите – върху картата на всеки от семейството. Разбъркайте картите и нека всеки участник се редува да задава въпроси, свързани с друг. Целта е да се достигнат най-голям брой верни отговори.
Снимка: Shutterstock
7. Домашна телевизия, театър, балет, концерт
Във всяко семейство има поне един с по-артистична жилка. Спокойно може да организирате малки презентации: танци, театър, куклен театър, телевизия, балет, фокуси, в зависимост от предпочитанията и интересите. Заедно подгответе всичко необходимо за спектакъла и се включете – като участници или публика. Тази игра развива въображението, но и помага за преодоляване на т.нар. сценична треска, която може да се прояви при всяка публична изява (изпитване в час пред целия клас например).
8. Готвене
Измислете заедно рецепти, които да включват съставките, които откриете в кухнята или килера. Идеята е не да следвате нещо готово, а сами да създадете своя рецепта – пък било то красива салата или най-прост десерт. А може да използвате продуктите, за да украсите с тях вече приготвените ястия за вечеря. Децата много обичат да помагат в кухнята или да декорират, и това е начин не само да ги забавлявате, а и да ги накарате да се хранят по-здравословно. Те с удоволствие ще изядат нещо, измислено и приготвено от тях самите.
9. Имена, градове, предмети
Трябва ви голям бял лист и цветни флумастери – за всеки в различен цвят. Разделете листа на колони с различни категории: имена, предмети, градове, животни, плодове, цветове и каквото още ви хрумне.
Единият участник посочва буква, а следващият попълва местата й в измислена от него дума във всяка колонка. На свой ред казва буква и следващият продължава - или в тази дума, или с нова. И така, докато бъдат запълнени всички думи. Който има най-много познати букви и думи, той печели – ще ги преброите по цветовете. Играта не е сложна, макар да изглежда такава, но пък развива мисленето.
10. Настолни игри
Истинска класика за всеки вкус. Може вие да играете с децата или те да поканят приятелите си през уикенда. Различните настолни игри носят разнообразни ползи за децата. И са наистина забавни.
По материали от Vivere piu sani
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари