Победата ни кара да се чувстваме щастливи, но и падането носи много ползи
Снимка: Shutterstock
„Обичам да печеля. Това е едно от най-добрите чувства. Има нещо дълбоко удовлетворяващо в надпреварата и победата“, пише Бернард Коулман в статия за Inc.com. Всъщност, казва той, победата предизвиква физиологичен ефект, като произвежда тестостерон и по-големи количества допамин. Накратко, победата ни кара да се чувстваме наистина щастливи. Ето защо може би изглежда странно, но загубата може да е добра за вас, поне от време на време.
„С напредването на кариерата ми най-големите уроци не бяха в победите, а в загубите. Загубата или неуспехът ме накараха да се спра и да помисля не само защо загубих, но и какво трябва да направя, за да спечеля следващия път“, пише авторът на статията и изрежда няколко причини, поради които загубата може да бъде оценена и като положителен резултат.
Неприятностите ни правят по-силни
Отсъстващите предизвикателства, плаването през живота с нулеви препятствия не осигурява необходимата броня, за да издържите на страданието от загуба. Всички ще се сблъскаме с неуспехи, но с всяка загуба и последващо завръщане имате възможност да растеж чрез оптимизиране и по-добра подготовка за моментите на успех.
Загубата е смирение
Няма нищо лошо в смирението. Всъщност загубата ни прави съпричастни с хората около нас и така разбираме какво означава загубата не само за нас самите, но какво може да означава и за другите.
Загубата трябва да предизвика размисъл
Ако всичко, което правите, е да спечелите, може никога да не отделите време, за да оптимизирате и поправите по-слабите си области. Когато загубя, веднага се питам какво направих, за да допринеса за загубата ми. Победата не ви учи много, тъй като има тенденция в победата да се празнува и да се продължи с малко усилия.
Печеленето може да породи самодоволство
Когато печелите редовно, можете да изпаднете в самодоволство, но имайте предвид, че е трудно да поддържате същата енергия, необходима за непрекъснато доминиране. Заплахата от загуба може да ви помогне да засилите усилието си и да бъдете по-мотивирани.
Загубата е форма на обратна връзка
Загубата може да бъде най-обективната и най-чиста обратна връзка. Например, веднъж при консултиране направихме страхотно представяне, но в крайна сметка бяхме победени от конкурентна фирма. Попитахме защо и получихме обратна връзка какво е направила другата фирма по различен начин. Загубата беше поучителна и научихме какво би искал да види клиентът, което ни позволи да направим корекции, за да подобрим шансовете си в бъдеще. Обратната връзка е подарък и от вас зависи как ще я използвате.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари