Хайде, по-уверено

Има няколко начина, с които може и сами да си помогнете

20 август 2021 г.
Хайде, по-уверено

Снимка: Shutterstock

Всеки от нас се чувства уверен в някои от дейностите, които върши. Опитът и познанията ни в тези ситуации са достатъчни, за да бъдем решителни и смели в действията си. В същото време всеки от нас е попадал в ситуации, които го карат да изпитва безпокойство и дори паника. В някои случаи пък първоначалните страхове постепенно отстъпват на увереността. Може би сте станали по-добри в ново хоби или пък сте придобили повече самочувствие и сте се научили да общувате ефективно с останалите.

Увереността и липсата ѝ са особено видими в работата на човек. Ако не сте уверени в това, което правите, може да започнете да отлагате изпълнението на възложените ви задачи от притеснение, че няма да се справите достатъчно добре. Дори и да изпълнявате задълженията си, може да се страхувате да споделяте работата си с другите, защото се страхувате от оценката, която ще получите. Може да избягвате да изразявате мнението си по определени теми, защото мислите, че никой не се интересува от вашата гледна точка.

Понякога обаче липсата на увереност може да ви бъде от полза. В някои случаи, когато действително не сте сигурни в действието, което трябва да предприемете, предпазливия подход може да бъде най-добрия.

Много хора обаче страдат от далеч по-тежка липса на увереност, която ги кара да поставят под съмнение собствените си познания и умения, както и постигнатото от тях в работата. Ако се чувствате по този начин, има няколко неща, които може да направите, за да станете по-уверени.

Направете анализ разходи-ползи

Тревожността, която изпитвате поради липсата на увереност, е израз на това, че системата ви за мотивация е в „режим на отбягване“. Това означава, че се държите така, все едно сте изправени пред някаква опасност. Безпокойството и стресът са емоции, които сигнализират, че този режим е активиран.

 

По тази причина е важно да помислите за това какви са заплахите, пред които сте изправени и дали те изобщо съществуват. Може ли лошото ви представяне в дадена задача да доведе до наистина лош резултат? Кой е най-лошият възможен сценарии?

Много често рисковете от опитването на нещо ново в работата са изключително ниски. Повечето хора толерират правенето на грешки и дори споделянето на не особено добри идеи. В крайна сметка, хората с най-добрите идеи са тези, които имат и споделят най-много от тях. Това означава, че най-креативните хора, които познавате, са имали не една или две лоши идеи.

Понякога човек може да придобие увереност просто от осъзнаването на факта, че не няма какво толкова лошо да се случи, ако той не се справи възможно най-добре със задачата си.

Отбелязвайте малките победи

Ако анализът разходи-ползи не ви накара да се почувствате по добре по отношение на способностите си, следващото нещо, което трябва да направите, е да предприемете действия, с които да докажете на себе си, че можете да се справяте със задълженията си. Първата стъпка е да намерите задачи, които знаете, че можете да изпълните. Това е стратегия, която много разработчици на видео игри използват, за да привлекат хората като потребители. Първите нива са изключително лесни, като основата цел е играчът да опознае средата и да се чувства свободен да опитва нови неща. С всяко следващо ниво обаче трудността постепенно нараства.

По подобен начин, работете с ваш ментор или ръководител, за да структурирате работата си така, че тя да съдържа няколко задачи, с които се съмнявате, че ще се справите добре, и повече, за които сте сигурни, че ще успеете да изпълните. Запретнете ръкави, постигнете напредък и отбележете всяка малка победа. Постепенно започнете да си давате по-сложни предизвикателства. С времето и опита увереността ви ще нарасне.

Продължението четете в Мениджър Нюз

Да поговорим

С тези 9 психологически трика ще излъчвате увереност

Заедно

Пет начина да развием увереност в себе си

Образование

В час по мислене: Педагог измисли метод за обучение в самоувереност

Още от

Има различни начини, чрез които може да стимулирате децата да проявяват благородство. 
Снимка: Shutterstock

 

Да научим детето на емпатия

Майка чете приказка на дъщерите си. Снимка: Shutterstock

 

Магията на страха: Топ 10 на най -зловещите детски приказки

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Хайди и Лени Клум. Снимка: Getty

Заедно

Дъщерята на Хайди Клум показа гаджето си

Лени Клум от 3 години има връзка с Арис Рачевски

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

Има различни начини, чрез които може да стимулирате децата да проявяват благородство. 
Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Да научим детето на емпатия

Съпричастността е важно умение: трябва да се полагат грижи от съвсем ранна възраст, за да възпитате човек с наистина добро сърце

Майка чете приказка на дъщерите си. Снимка: Shutterstock

 

Мнение на специалиста

Магията на страха: Топ 10 на най -зловещите детски приказки

Всеки четвърти родител ги променя, докато чете

Бременна, която яде кисели краставички. Снимка: Shutterstock 

Бременност и раждане

Бременната изпитва страннна лакомия или липса на апетит. Защо

Как да излъжем организма при токсикоза и липса на апетит (част 1)