Най-честите грешки, ако сте баба или дядо

Не е трудно да промените това, стига да знаете върху какво да се концентрирате

19 август 2021 г.
Най-честите грешки, ако сте баба или дядо

Снимка: Shutterstock

Бабите и дядовците са чудесни помощници на родители, а и децата ги обожават. Понякога обаче се случват и те да „сгазят лука“. Как? Като просто правят неща, които не са по вкуса на родителите или против методите им на възпитание.

Разбира се, баба и дядо правят това с най-добри чувства и с желанието да бъдат полезни. Но се получава точно обратното.

Ето кои са най-честите грешки на възрастните роднини, които лесно могат да бъдат избягвани, стига те да знаят върху какво конкретно да поработят. И да го искат естествено.

1. Поучават бременната бъдеща майка

Бабите обожават да дават непоискани съвети – от това как да се храни бременната дъщеря или снаха до какво трябва да купува/не купува за бъдещото бебе.

За бабата коритото на стойка например е излишна глезотия. Тя например без проблем е къпала не едно и две поколения, стоейки на колене. И сега не дама дума да се издума за „някакви си там глупости“.

Истината е, че бабите обичат да критикуват, да поучават, да не търпят някой да им опонира и почти винаги поставят собствения опит като мерна единица за бременност, раждане и отглеждане на детето. А по-добрият начин е да подходят с чувство за хумор и да предложат съвета си под формата на забавна история. Така бременната жена няма да се дразни, но пък може да се вслуша и някой от съветите да й бъде наистина полезен.

Снимка: Shutterstock

2. Идват без покана на гости

Бабите и дядовците често изгарят от желание да бъдат край своите новородени внуци. И се появяват на вратата на семейството без предупреждение, дори в най-невероятни часове. След поредната неканена поява, има опасност да изглеждат като натрапници, колкото и да са алтруистични поривите им. Затова е важно предварително да установите определени правила и горещо да ги помолите да се съобразяват с тях.

Добре е да знаят, че семейството има нужда от пространство и време, за да бъде насаме с бебето. Нахлуването в него чрез многократни и внезапни посещения или телефонни обаждания по всяко време, не само пречат, а и дразнят. Особено през първия месец от раждането на бебето. Няма нищо срамно да се направи график, който ще е от полза както на родителите, така и на бабите и дядовците.

3. Критикуват постоянно

Безплатната и самоцелна критика е не само безполезна, но има и обратен ефект. Вместо да помогнат, бабите и дядовците по този начин насаждат напрежение. Дори да смятат, че родителите много грешат по отношение на възпитанието или отглеждането на децата, по-добре е да не се месят или да предложат по друг, неконфликтен начин идеите си.

Важно е никога да не забравят, че всеки родител има своя собствена система за отглеждане на децата си и да уважават неговия подход.

4. Чертаят бъдещето на децата и държат техният план да се спазва

Бабите и дядовците не играят ключова роля в образованието на внуците, но могат да бъдат ценни помощници по отношение на ежедневните ангажименти, които родителите са възпрепятствани да правят: прибиране на децата от училище, помощ в домашните, когато малките срещат затруднения, водене на балет, тренировка или урок по музика. Със сигурност родителите са им безкрайно благодарни за тази помощ, дори да не го изразяват с думи.

Но бабите и дядовците не бива да се месят по отношение на самото образование. Не трябва да критикуват внуците, ако получат слаба оценка, не бива да подлагат на съмнение избора на училище, не е добре и да насочват на по-късен етап децата да изберат специалност като техните професии. Това, че бабата и дядото са отлични лекари, не означава, че и техните внуци ще поемат в такава посока. Също така не бива да критикуват или подлагат на съмнение онова, което правят родителите за образованието на децата си. Това просто не е тяхна работа.

5. Държат се като родители

Бабите и дядовците са баби и дядовци. Родителите са родители. Най-лесният начин да развалите отношенията помежду си е като възрастните опитат да отнемат ролята на родителите в отглеждането и възпитанието на децата.

Също така те в никакъв случай не бива да настройват или подкупват децата на своя страна, ако не са съгласни по даден въпрос с родителите им. Това си е чиста и доста подла измама. Бабите и дядовците могат да научат децата на толкова много неща, които да са полезни за тях, че не си заслужава да се борят и изживяват като родители.

 

Снимка: Shutterstock

6. Заплашват младото семейство с родителството

„Ще видите като един ден станете родители…“. Понякога младите семейства чуват тази заплаха десетки пъти на ден. И то директно, а не завоалирано.

И как тогава да очакват прекрасни емоции, когато един ден наистина станат майка и татко. Най-вероятно в началото ще се страхуват, а после ще разберат от собствен опит, че това изобщо не е вярно и притесненията им са били напразни. Тогава бабите и дядовците рискуват да паднат доста ниско в очите им.

А понякога точно този тип баби и дядовци, след като се роди детето, се оттеглят и отказват да помагат на семейството. В такава ситуация е важно да се направи компромис. Независимо какви са били отношенията със семейството, двете страни трябва да си подадат ръка в името на децата.

7. Подозрителни са към детегледачките

Ако семейството има възможности и наеме жена, която да се грижи за децата във времето, в което родителите са на работа, е чудесно. Това не отнема възможността бабите и дядовците също да помагат. Затова не бива да приемат по този начин избора на родителите. Не е добре и да критикуват детегледачката за всичко, тъй като родителите са тези, които ще преценят дали тя си върши добре работата или не.

По материали от Bambinopoli

Всички възрасти

Идеалната баба – веднага ще я познаете

Да поговорим

Когато баба критикува методите ни на възпитание, да я слушаме ли

Да поговорим

Когато баба и дядо са далеч от внуците

Още от

Илюстрация: Shutterstock

На всяка възраст страховете на детето са различни

Тъжна жена. Снимка: Shutterstock

 

Защо той не се обажда

Детето на 5 години става все по-осъзнато.
Снимка: Shutterstock

 

Най-важното за вашето петгодишно дете

Дете изучава робот. Снимка: Shutterstock

 

Как да запалите интереса на детето към науката

Аудиокнигите имат безброй предимства.
Снимка: Shutterstock

 

10 предимства на аудиокнигите

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Участниците в приключението разгадават загадки и опознават София чрез интерактивно приложение на своите смартфони.

Снимка: SOS Детски селища България 

 

Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock

 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Как да си направите медена къщичка за празника

Предлагаме ви стъпка по стъпка лесен вариант, в който може да включите дори и по-малките деца

Илюстрация: Shutterstock

Да поговорим

На всяка възраст страховете на детето са различни

7 лесни решения как да му помогнете да се справи

Кийра Найтли. Снимка: Getty

Заедно

Кийра Найтли е отдадена на дъщерите си

Призна, че е направила „крачка назад“ от кариерата, заради семейството

Тъжна жена. Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Защо той не се обажда

5 възможни причини да изчезне от вашия живот

Брад Пит и Инес де Рамон. Снимка: Getty

Заедно

Брад Пит и Инес де Рамон заедно в Деня на благодарността

Връзката на актьора с новата му изгора се задълбочава

Детето на 5 години става все по-осъзнато.
Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Най-важното за вашето петгодишно дете

Ето кои са промените, свързани с неговия растеж и развитие