Ключово е до тях да има насърчаващи, подкрепящи възрастни, които да им помогнат да си сложат граници, казва Михаил Стефанов
Снимка: Shutterstock
Михаил Стефанов е сред личностите, с които може да се срещнете на първия Teen Power, който ще се проведе на 5 юни в София. Уникалното по рода си събитие ще събере на едно място интересни личности и примери за младите хора от реалния живот, с които те могат да поговорят на живо. Освен Михаил Стефанов, това са телевизионните водещи и продуценти Иван и Андрей, Павел Колев и Ицака, Крис Захариев, Белослава Хинова, Руслан Летейски, а така също Христо Тенчев, собственик на XS Software и СофтУни Светлина, актьорите Валентина Каролева и Алекс Алексиев, Филип Лхамсурен, Биляна Савова и др.
Освен срещите с тези невероятни личности, децата ще могат да се забавляват и с любими и интересни активности извън залата в специална chill зона като:
- Графити демонстрация, в която JahOne - един забележителен творец и артист, ще покаже на живо магията на своето изкуство;
- Скейт корнър, в който Тодор Харизанов, един от най-добрите скейтъри и про райдъри в България ще демонстрира лично какво означава да владееш скейта;
- А с любезното съдействие на „Дарц Републик“, всеки желаещ, ще може да провери своите умения по точност и координация.
Teen Power е за децата в тийнейджърска възраст (7-12 кл), а участието в събитието е напълно безплатно. Необходима е единствено регистрация в сайта – www.teenpower.bg.
Снимка: Teen Power
За проблемите на тийнейджърите и трудностите, с които те се сблъскват, разговаряме с Михаил Стефанов, основател на Академията за тийнейджъри „Mини машини“.
Кои са най-честите проблеми, с които се сблъскват децата в тийнейджърска възраст от Вашия опит?
Най-честите проблеми на тийнейджърите са свързани с идентичността им – „Кой съм аз?“, „Какъв е смисълът да ме има“. Под тази шапка имаме всякакви други проблеми: нехаресване на себе си, самота и усещане за отхвърленост, чувство на неразбраност от родители, учители, приятели. Не им е лесно на хората в тази възраст.
По какъв начин им се отрази изолацията и продължителното дистанционно обучение?
Изолацията никога не се отразява добре на никого. За тях, обаче, беше особено болезнена – голяма част от идентичността в този период се оформя в разговор, във време заедно с другите. И самотата се усеща много по-мъчително – задълбочават се негативните емоции и мисли, изпадаш в депресия, появява се нежелание да правиш каквото и да е.
Кои са уменията, на които учите тийнейджърите и които според Вас не получават в училище?
За мен критично важно е училището да учи децата да мислят добре и да могат заедно да решават проблеми. В тези две големи категории се събират всички други умения, с които аз се занимавам – комуникация, емоционална интелигентност, критично и креативно мислене, работа в екип и т.н.
Какво прави съвременните тийнейджъри щастливи? И кои са трудните моменти, пред които те неминуемо се изправят и трябва да преодолеят?
Какво прави всеки човек щастлив? Да има близки, искрени взаимоотношения с хората около себе си, да се радва на тяхното доверие и одобрение, да има усещането, че животът му има цел и смисъл, да има ясно и стабилно виждане за собствената си ценност. Тийнейджърите не са изключение от това. Но тъжното е, че точно с тези неща им се налага да се борят.
А кои са най-сериозните им страхове?
Един от най-сериозните е страхът от отхвърляне (и свързаният с него страх от самота) – затова и много често виждаме млади хора, които са готови на всякакви глупости само и само да бъдат забелязани и харесани. Това създава доста трудности пред тях – желанието за одобрение, ако не бъде балансирано с трезва преценка за собствената ни стойност, може да ни направи буквално зависими от останалите. Или пък да ни накара сами да се сложим в категория „загубеняци“, ако не успяваме да съберем определен брой последователи в социалните мрежи, например.
Как да се преборят със състоянието на безтегловност, в което понякога попадат?
Много е труден този въпрос. Повечето тийнове едва ли са чели за барон Мюнхаузен, който се хваща сам за косите и измъква себе си и коня си от едно блато – но това не работи. Не бива да забравяме, че тийнейджърите, макар и вече по-зрели, в някои отношения все още са близо до детството – и затова е ключово до тях да има насърчаващи, подкрепящи възрастни, които да им помогнат да си сложат граници.
Как родителите на практика могат да помогнат на тийнейджърите да запазят своята мотивация и увереност?
Родителите в тинейджърска възраст имат леко двойнствена роля. От една страна трябва да не се сърдят, а да насърчават децата да стават все по-самостоятелни. От друга страна, родителите трябва да сложат много ясни и твърди граници, и после да ги отстояват. Противно на това, което много родители мислят, самите тийнейджъри виждат границите като нещо добро. Никога няма да забравя как една моя приятелка на 17 години ми заяви, че на родителите ѝ не им пука за нея. Аз бях изненадан – знаех, че те ѝ дават много свобода само и само, за да нямат конфликти с нея. „Именно, ако наистина им пукаше за мен, никога нямаше да ме оставят да правя каквото си искам“, каза ми тя.
Вие сте лектор в първия по рода си семинар за тийнейджъри – Teen Power, който ще се състои на 5 юни в София. Какво ще бъде вашето послание към тях?
Да бъдат винаги една идея на контра. Но не на родителите си, нито на учителите си, а на идеите, с които ги засипват медиите и социални мрежи – на това, че ще си щастлив, ако си много известен, или ще си успешен, ако си много богат, или че ще ти се промени животът към по-добро, ако спечелиш риалити формат. Идеите са много могъщо нещо – те движат цялото ни съществуване. Затова трябва много внимателно и критично да подбираме идеите, които оставяме да го правят – ако това се научат да правят, съм спокоен за тях.
Десислава Балканска
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари