Ето как да му помогнете да направи това по-най-правилния и безопасен начин
Снимка: Shutterstock
Седенето е една от основните позиции в ежедневието на хората. Дори и при децата.
Но на каква възраст е най-правилно бебето да започне да прави това и по какъв начин да му помогнете, за да бъде процесът максимално безопасен и правилен?
Ето най-важното, което трябва да знаете за тази фаза от развитието на малкото.
Снимка: Shutterstock
Кога бебето се научава да седи
Това се случва обикновено между шестия и деветия месец от живота му. Тогава то започва да опитва да прави самостоятелно някои действия и задачи. Една от тях е да седи само и да се задържи в тази позиция.
Научаването се постига спонтанно, благодарение на любопитството на бебето и стремежа му да се адаптира към заобикалящата го среда.
Онова, което не бива да правите, е да се стремите да го накарате да седи по-рано от необходимото. Но не пречи да го стимулирате да направи това, когато само почувства, че е готово. В никакъв случай обаче не го насилвайте, тъй като така може да доведете до нараняване.
Когато бебето започне да седи само, от съществено значение е да обърнете внимание на стойката му, за да се предотврати риска от бъдещи отклонения в развитието на гръбначния стълб и бедрата.
А ще разберете, че е готово да седне, когато то е в състояние да се надигне от задната част на количката по време на разходка или когато от легнало по гръб положение, е в състояние да се преобърне по корем и обратното.
Седнало и изправено положение
Разликата между тези две позиции е много проста: в първата детето е в състояние да стои седнало, във втората е вече готово да стои изправено.
Когато детето достигне етапа на седнало положение, тоест може да седи стабилно и без помощ, не отнема много време да направи и следващата крачка - да се изправи, придържайки се за някаква опора. Това става обикновено около 9-10 месец.
Между 12-ия и 18-ия месец то започва да ходи самостоятелно, въпреки че има бебета, които го правят по-рано и такива, които закъсняват.
Но разбира се, това е строго индивидуално и ако имате притеснения, най-добре се консултирайте с вашия педиатър, който да изключи евентуално негативно развитие или проблем.
Ползи от седенето
Много важно е по време на седеж, бебето да има правилна стойка. Именно това носи ползи от седенето, тъй като се отразява на опорно-двигателния апарат и стимулира психофизическото развитие на детето.
Ето и основните предимства на стабилната и правилна позиция на седеж:
- Осигурява комфорт и безопасност;
- Предотвратява мускулни и костни изменения и деформации;
- Подобрява дишането, зрителното поле и възприятието;
- Позволява максимална автономност с минимални енергийни усилия;
- Подобрява двигателното развитие и социалните взаимоотношения.
Снимка: Shutterstock
Как да помогнете на детето да седне
За да може детето да запази това положение, е необходимо да укрепи мускулите на гърба. Няколко малки упражнения ще му помогнат да насърчи когнитивното развитие и да развие умения, като мислене, запаметяване, разбиране и т.н.
- Поставете го по корем върху килима и го насърчавайте да се преобърне само, като му показвате играчка или привличате вниманието му с песничка или стихче, гъделичкате го леко или играете на търкаляне наляво и надясно;
- Поставете го в скута си, задръжте го и го оставете за няколко секунди, докато му пеете песен, която включва някакви движения;
- Когато то е в състояние да стои изправено, но с подкрепа, опитайте да поставите малки предмети около него, така че да може да се протегне, за да ги вземе и след това да се върне в изходна позиция;
- Ако детето все още не може да седне само, по-добре е да не го поставяте на високото столче за хранене или на дивана, подпирайки го с възглавници, тъй като така може да придобие лоша стойка или да падне.
Грешки, които трябва да се избягват
Родителите много често се опитват да предвидят етапите от развитието на своето дете. И не го правят от невнимание или повърхностност, а от прекалено голям ентусиазъм пред малките признаци на самостоятелност на бебето. А и са леко нетърпеливи, особено когато това е първо дете.
Затова и първата грешка, която трябва да се опитате да не допускате, е просто да не избързвате. Дори и не помисляйте да го поставяте седнало преди да навърши 4 месеца. Твърде рано е за подобни неща.
На тази възраст то тепърва се учи да контролира тялото си и невинаги упражнява правилните мускули. Ако го насилвате, излишно напрягате тялото му.
Освен това при седеж или в наклонена позиция преди да е дошло необходимото време, тежестта от тялото притиска кръста и затруднява движението на краката. По този начин бебето няма да може да ги сгъва добре и това може да му причини голям стрес, особено ако страда от колики или запек.
По материали от Qui Mamme
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари