5 стъпки, с които ще му помогнте да направи своите първи стъпки
Снимка: Shutterstock
Всеки родител изпада в умиление, когато види първите несигурни стъпки на своето дете, последвали от смешно тупване на земята. И пак всеки родител гори от желание да види точно този важен момент, бележещ началото на нова фаза в развитието на малкото. И разбира се, да му помогне максимално да направи това по най-успешния начин.
Това е крайъгълен камък в неговото развитие, за който не трябва да бързате, не бива да правите грешки, но пък е важно да насърчите малкия човек, за се почувства по-уверен, стъпвайки на земята.
Средно бебетата започват да правят първите си стъпки между 9-ия и 15-ия месец. Първоначално залитат и почти веднага падат, но след това бавно, ден след ден, стават все по-уверени. За тях това е сериозно предизвикателство, което изисква определени способности, за да се справят с мускулното напрежение в краката, да поддържат баланса и да се задържат прави.
Ето 5 полезни стъпки, с които ще им помогнете да направят своите първи стъпки.
Снимка: Shutterstock
1. Помогнете му да се изправи и го придържайте в началото
Ходенето започва на пръсти, което създава известна нестабилност за детето. То се стреми да се изправи като се издърпва за всичко, което е на неговото ниво: стол, диван, ъгъла на по-ниската маса…
След като се хване стабилно за подходящата опора, то се изправя и първоначално се придвижва покрай нея, придържайки се за повече сигурност. Така изпробва баланса на краката си, преди да се пусне и опита да направи първи крачки самостоятелно.
В този момент е важно да го окуражите и да покажете колко се радвате за неговия напредък. Това ще даде сигурност на мъника. Полезно е да му помогнете да се изправи, без обаче да го насилвате, а съвсем деликатно и само когато усетите, че детето само пробва това. И също така да го придържате по време на тези първи опити. Постепенно може да пуснете едната си ръка, когато усетите, че детето се справя сравнително добре с баланса.
Това обикновено се случва около 13-ия месец. Тъй като тези първи стъпки са доста неуверени, важно е да го подкрепяте, за да не падне по-рязко и се изплаши, което пък може да забави прохождането му. Опитайте да правите това ненатрапчиво, но в същото време стабилно.
2. Уверени стъпки настрани
Средно около 13-ия месец детето опитва да се изправи и да направи първите си стъпки. В началото то опитва да ходи настрани, тъй като така по-лесно приплъзва крачетата си по земята.
Но скоро движенията му ще станат по-сигурни и детето ще опита да повдига крак и да го слага пред другия. Падания разбира се, ще има. Понякога след падане, то може да предпочете да се придвижи към обекта на своята цел, пълзейки. Друг път ще се изправи и ще продължи да опитва да прави крачки.
В този момент е важно да продължите да го прикрепяте, да не го учите да върви напред, а да го оставите да почувства стабилност, придвижвайки се настрани, и само да прецени кога да направи първите си стъпки. А ако реши да пълзи, не бързайте да го изправяте, а отново изчакайте търпеливо неговото решение.
3. Свободно на крака
Към 14-ия месец детето ще успява без опора да се изправя от седнало положение. Най-вероятно ще го направи, след като сте се обърнали към него и сте го повикали. В началото вероятно ще се задържи за десетина секунди право и може отново да тупне обратно на земята. Това е, защото колената му все още не са достатъчно стабилни.
Но рано или късно то ще успее да запази баланс и да тръгне към вас. Да се научи да ходи далеч не е толкова лесно, колкото изглежда. Нужно е не само да почувства увереност, но и да осъзнае какво точно прави.
Затова – не го принуждавайте да бърза, а останете до него, за да го подкрепите при нужда, когато реши да направи такъв опит.
4. Единият крак пред другия
Така изглеждат първите му крачки. Ще се случи около 15-ия месец. Това означава, че е дошло време да ходи „истински“. Когато обаче прави това, винаги бъдете до него, придържайте го в началото, и му помагайте да се упражнява. Колкото повече опитва, толкова по-голяма сигурност получава. И ще дойде момент, когато вече няма да има нужда от вашата подкрепа.
И не се притеснявайте, че крачетата му се кривят – това е нормално за тази фаза от растежа.
Снимка: Shutterstock
5. Спира, без да пада
Ето това вече е знак, че то е овладяло ходенето. Както върви, детето ще успява да спира, без да пада на земята. То най-после ще е достигнало и осъзнало онзи баланс, който му е необходим, за да бъде по-уверено.
В началото, за да спре, малкото ще използва различни предмети наблизо и самото спиране ще бъде по-скоро „аварийно“, отколкото нормално. На 16 месеца обаче детето ще може да прави това само, което означава, че вече няма да се нуждае от вашето придържане.
Но бъдете винаги до него, защото присъствието ви в този момент, му създава увереност и спокойствие.
По материали от Nostro figlio
Колкото по-голяма е ежедневната заетост на хората, толкова по-високи са резултатите им на тестове.
Снимка: Shutterstock
Бебетата нямат почти никакви проблеми във водата, защото тя напомня на доскорошната им естествена среда.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари