5 идеи как да неутрализирате конфликтите
Снимка: Getty
Изглежда, че враждата между братя и сестри винаги е съществувала, независимо в коя епоха или в коя държава са израснали.
Майка на две деца и журналистка от The New York Times Джесика Гроуз анализира защо братята и сестрите воюват и как може броят на конфликтите в семейства с повече от едно дете, да бъде намален. Ето част от нейната статия и съвети.
По време на пандемията моите 4 и 8-годишни момичета се сближиха както никога досега: чувам кикот от стаята им вече няколко пъти. Но колкото повече време прекарват заедно, толкова повече се бият.
Най-често те се карат заради несправедливост или в борба за място на „опашката“
кой да е пръв
Най-абсурдната свада се случи тази есен, когато трябваше да им сложим противогрипни ваксини. Момичетата се скараха за това коя първа да бъде ваксинирана.
Голямата дъщеря „спечели“ спора, но когато се приближи до лекарския кабинет, тя осъзна, че ваксината всъщност е доста съмнителна награда.
В дните, когато всички сме заключени вкъщи заедно и скандалите се превръщат в истинска драма, ние с баща им започваме да се притесняваме, че някъде по пътя ни на родители сме поели в грешна посока. Защото наистина допускаме толкова много раздори?
Но ако вярвате на Джанин Вивоун, професор по психология в Университета в Ню Джърси, която е изучавала вражда между братя и сестри, „съревнованието между братя и сестри е просто факт. И ние, като родители, можем само да се опитаме да се справим с това, доколкото можем. "
Проучвания сочат, че между братя и сестри
конфликтите могат да възникнат до 8 пъти на час
Друго проучване установи, че отношенията между братя и сестри са най-близки, а комбинацията от двама братя - най-конфликтна.
Броят на конфликтите намалява по време на пубертета и постепенно те се изглаждат.
Най-трудният период, наситен с най-много агресия, е от ранното детство до около 10-11-ата година, твърди Марк Итън Файнберг, професор от университета в Пенсилвания, изследовател в областта на човешкото здраве и развитие.
В изследването се споменава Книгата на Битието, която включва „основополагащи истории за западната духовна култура“. Тя съдържа много истории за кръвожадни и завистливи братя - например за Каин и Авел или за Яков и Исав. И всички тези истории разкриват „темите, които изследователите изучават сега: подмолни действия, борба за родителска любов и ресурси, въвличане на децата в родителски конфликти“, обяснява Файнберг.
И докато днес повечето братя и сестри се карат и спорят по други поводи, психологически тези конфликти имат определена цел: те помагат на децата да открият какво в тях е по-особено и уникално. С други думи това се нарича „диференциация“.
Снимка: Getty
Те искат родителите им да им обърнат специално внимание. Те „винаги ще се борят да бъдат третирани по различен начин“ в сравнение със своите братя и сестри. Но успоредно с това противоборство, те формират своя характер.
Конфликтите между братя и сестри са напълно очаквани и естествени, това обаче не означава, че не можете да им повлияете.
Ето пет експертни съвета за това как да се справите, когато децата се карат.
Разберете причината за конфликта
„Обърнете внимание на това, което обикновено се случва, преди да избухне конфликт“, казва психологът Сали Бевил Хънтър, от университета в Тенеси. Например, ако децата ви се карат всеки път, когато играят видео игри, бъдете наблизо, когато седнат пред екрана. Слушайте конкретни думи и интонации, за да определите тези, които звучат агресивно, и се опитайте да се намесите, преди нещата да излязат извън контрол.
Помогнете им да се научат да разрешават конфликтите
След като всички се успокоят, опитайте да седнете с децата си и да обсъдите какво се е случило, без да обвинявате или да давате оценка на ситуацията, съветва Файнберг.
Дайте на всяко дете шанс да се изкаже, без да го прекъсвате, и поканете всяко да измисли начин как да разреши проблема.
Още в началната училищна възраст децата са в състояние да „преценят кое от тези решения е полезно за всички и кое ще е полезно в бъдеще“.
Също така е важно да ги научите да се връщат към проблемите, когато някои решения вече „не работят“, за да намерят нов път.
Хвалете ги пред всички, но ги критикувайте насаме
Ако децата ви са добри едно с друго, „ ги хвалете много и на висок глас“, казва Хънтър. Например: "Браво на теб, че отстъпи и първо пусна сестра си!"
Но ако се скарате, опитайте се да го направите, така че другото дете да не ви чуе, защото в противен случай то ще може да го използва като оръжие.
Голямата ни дъщеря се възползва от всяка възможност да заповяда на по-малката си сестра („Помни, мама каза, че не можеш да скачаш от дивана!“),
Така че аз лично пробвах този съвет и постигнах успех.
Намерете моментите, които ги обединяват
Вашите деца може да са много различни по темперамент и характер. Може и двете да обичат да танцуват, а може би едното да обича да танцува, а другото да иска да играе шах. Едното може да бъде консервативно, а другото, напротив, свободолюбиво. „Опитайте се да намерите общи дейности, които позволяват на всички да се занимават с любими неща, като същевременно поддържат връзка помежду си“, съветва психоложката Джанин Вивона.
Например организирайте семейни вечери с гледане на филм. Понякога едно такова занимание отнема изключително много време, защото докато се стигне до общо решение кой филм ще гледаме, всички постоянно се карат.
Фактът, че отнема много време, не означава, че това не е нещо ценно, казва Вивона. - Ще се сблъскате с конфликти, това не може да се избегне. В резултат на това всички сядате заедно, общувате помежду си, ядете пуканки и децата се научават на ценни умения, като способността да намират компромиси, дори ако гледате „Играта на на играчките“ за петнадесети път.
Специални съвети по време на пандемия
Снимка: Getty
„Всички прекарваме повече време вкъщи, особено когато времето е лошо. Мисля, че някои от тези конфликти могат да бъдат разрешени, ако разрешите на децата да тичат из къщата или да им организирате бой с възглавници“, казва Хънтър.
Малките се изнервят, когато са в затворено пространство за дълго време, така че малко физическо натоварване - дори ако това е в противоречие с правилата на дома, ще помогне да се „обезвреди“ ситуацията и напрежението да се разсее.
Мона Василева
Не можете да планирате влюбването, връзката – те ще се случат, когато им дойде времето.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари