Какъв е начинът на мислене на хората, които вървят напред, и как да постигнете това
Снимка: Shutterstock
Едно от най-големите препятствия пред успеха е страхът от провал. Дори този страх е по-лош от самия провал, защото той ви обрича на живот, в който никога няма да реализирате пълния си потенциал.
Скорошно проучване, публикувано в Журнала за експериментална социална психология (Journal of Experimental Social Psychology), открива, че успехът на човек, изправен пред провал, преминава през фокусирането върху крайния резултат (това, което искате да постигнете), вместо върху избягването на неуспеха.
Макар че полагането на усилия за избягването на провал може да изглежда като добър начин за предотвратяване на нежеланото развитие, хората, които подхождат по този начин към неуспеха, се провалят много по-често от онези, които гледат на нещата по-оптимистично и се фокусират единствено върху собствените си цели.
Истинските иноватори, оформящи света, в който живеем, гледат на провала просто като на стъпка към успеха. Томас Единсън е чудесен пример за това. Първият успешен опит с електрическа крушка на Едисън идва след 1000 неуспешни такива. Когато го питат какво изпитва човек, който се е провалил 1000 пъти, той е казал: „Не съм се провалял 1000 пъти. Електрическата крушка бе изобретение, което изискваше 1000 стъпки“.
Това е начинът на мислене, който разделя успехите от провалите. Томас Едисън не е единственият пример за това. Ръкописът на Дж. К. Роулинг на първата книга за Хари Потър е бил отхвърлен от 12 издателства преди да бъде приет от 13-то. Опра Уинфри е уволнена от работа в телевизията, защото й казват, че не е годна да бъде на екран. Скоро след това обаче тя се превръща в безспорна кралица на телевизионни предавания. Хенри Форд два пъти губи подкрепата на инвеститори, преди да създаде първият си работещ прототип на автомобил. Списъкът е безкраен.
Действията, които човек предприема, когато е изправен пред провал, са от критично значение за способността му да се възстанови от него. Те също така имат голямо значение за начина, по който останалите гледат на вас и на вашите провали. Ето 4 неща, които трябва да направите след провал, ако искате да си гарантирате успех в бъдеще:
Сами обявете лошите новини
Ако сте направили грешка, не стойте с кръстосани пръсти, надявайки се, че никой няма да забележи, защото неизбежно това ще се случи. Когато някой друг отбележи вашия провал, този единичен неуспех става двоен. Хората ще се чудят защо не сте казали нищо за вашата грешка и най-вероятно ще препишат това на неувереност или невежество, две неща, с които не искате да бъдете асоциирани.
Дайте обяснение, но не си търсете оправдания
Когато поемате пълна отговорност за допуснатите от вас грешки вие печелите симпатии, вместо неодобрителни погледи. Това показва увереност, почтеност и отговорност. Важно е обаче да се придържате към фактите. „Изгубихме този клиент, защото не успях да се справя със задачата преди изтичането на крайния срок“ е разбираемо обяснение за провал. „Изгубихме този клиент, защото кучето ми бе болно и аз трябваше да се грижа за него през уикенда“ не е извинение.
Продължението четете в Мениджър Нюз
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари