Тези техники ще ни помогнат да преодолеем този проблем
Снимка: Shutterstock
Днес много от нас имат чувството, че живеят в пълна изолация. Пандемията създаде свят, в който разговаряме помежду си само чрез мобилни приложения, махаме на съседите си от разстояние и не се срещаме с нови хора.
Но пандемията от COVID-19 не е единствената причина за тази изолация. В съвременния свят все повече хора живеят сами и имат все по-малко приятели.
Проучванията показват, че самотата също се е превърнала в пандемията.
Риаз Меджу, автор на книгата Every Conversation Counts смята, че пълноценните разговори могат да бъдат чудесен източник на свързаност – нещо, за което всички жадуваме днес.
Ето няколко начина, да превърнете разговорите си в лекарство срещу самотата.
Не се разсейвате
Ефективното слушане не е никак лесно, а настоящите условия само правят процеса по-труден.
Ако обаче полагате усилия да изслушвате внимателно събеседниците си, може да изградите силна емоционална връзка с тях.
Средностатистическият човек говори със скорост от 125 думи в минута. Хората обаче да възприемаме 400-500 думи в минута.
Това означава, че през 75% от времето, в което можем да слушаме другите, ние обикновено сме разсеяни.
Ако искате да изградите по-силна връзка с човека, с когото говорите, Меджи съветва да се фокусирате изцяло върху него и неговите думи.
„Слушайте внимателно какво ви се казва. Следете тона на разговора и езика на тялото на вашия събеседник“, казва той, като добавя, че е добре да внимавате за повтарящи се думи и сигнали.
„Ако ваш приятел постоянно намира причина да говори за „бившата си“, то е ясно, че той все още мисли за раздялата. Покажете, че го чувате, като му зададете въпроси по тази тема. Това ще помогне да заздравите вашата връзка“, казва още Меджи.
Не опитвайте да сте перфектни
Друг добър начин за подобряване на качеството на вашите разговори е чрез отказването от опитите да бъдете перфектни, казва Меджи.
Социалните мрежи ни насърчават да представяме себе си само в най-добрата светлина, изграждайки илюзорна картина на нашето ежедневие.
„Този натиск прави така, че е трудно човек да бъде искрен и да показва уязвимост, като това важи в особена сила за милениълите. Те се притесняват, че ако споделят истинското си мнение може да кажат нещо, което да ги отчужди от техните приятели или общност“, уточнява той.
Разговорите предоставят перфектната възможност за избягването от капана на перфекционизма.
Демонстрирайте съпричастност
Друг начин за изграждане на по-здрави връзки и преодоляване на самотата е чрез демонстрирането на съпричастност по време на разговорите.
„Не е достатъчно само да се поставите на мястото на вашия приятел или колега. Постарайте се да разберете гледната точка на човек, който е различен от вас, на някой, който вижда света по друг начин“, казва Меджи.
Човек може да бъде съпричастен дори с хората, които защитават напълно противоположни позиции на неговата.
„Не прибързвайте с осъждането на хората. Задавайте въпроси. Питайте как тяхната идея работи на практика“, съветва Меджи.
Продължението четете в Мениджър Нюз
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари