Как сама да си помогне, когато e останала без сили
Майка, която е останала без сили. Снимка: Shutterstock
Майката, която отглежда деца, крепи всичко на плещите си. Справя се с домакинска работа – мие подове, готви закуски, обеди и вечери, пере, става, за да обслужи бебето през нощта ...
Тя упорито устоява на всички истерии на децата, осъзнавайки, че те все още не са се научили как да управляват емоциите си.
Тя също так пробва да печели пари в свободното си време, тъй като не иска да е финансово зависима от съпруга си. И всяка сутрин „залепя“ усмивка на лицето си, защото е грях да се оплакваш от такъв живот ...
Но един ден тя се срива. Сутринта става в ужасно настроение и разбира, че още един такъв ден, ще я унищожи ...
Рядко се случва някоя майка да не стигне до прегарянето. Белгийски психолози, публикували проучване в списание Frontiers in Psychology, обясняват, че родителското прегаряне е много подобно на професионалното. Отличава само по това, че е свързано с родителството.
Жената изпитва физическо и емоционално изтощение, опитва се да се дистанцира от децата си, чувства се като некомпетентен и безполезен родител.
Това се случва, когато ежедневните стресови фактори са много повече от ресурсите ѝ за справяне с тях.
„Прегарянето“ може да бъде избегнато, като слушате внимателно себе си.
Ето няколко сигнални лампички, които ще ще помогнат да анализирате физическото и психологическото състояние.
1. Променило ли се е поведението ми?
2. Какво се случва с апетита ми. Ям ли по-малко, повече или нещо друго се е променило?
3. Дали спя добре?
4. Какво се случва със социалните ми контакти?
5. Разстройват ли ме неща, които преди това малко са ме притеснявали?
6. Често ли влизам в социалните мрежи?
Колкото по-рано забележите промените, толкова по-бързо може да спрете „катастрофата“.
Добрата новина е, че всеки може да укрепи психиката си и да я направи по-устойчива на стрес.
Майка и дъщеря се забавляват. Снимка: Shutterstock
Открихме няколко стратегии за самопомощ, които могат да помогнат за възстановяване на баланса, ако сте на ръба.
В състояние на повишена тревожност дишането ни е учестено и повърхностно. Коремното дишане (наричано диафрагмално ) изпълва по-ефективно белите дробове с въздух.
То намалява стреса и възстановява сърдечната честота.
За да се научите да дишате с диафрагмата, трябва да легнете по гръб. Поставете едната ръка на гърдите, а другата върху корема. След това вдишайте през носа (четири пъти), така че при вдишване не гърдите не помръдват, а стомахът бавно да се издига. След това направете същото бавно издишване.
Дори медитацията да продължи само една минута, тази практика ще помогне много за подобряване на състоянието на духа и тялото.
За да се научите да медитирате, не е необходимо да купувате специални дрехи или килим. Просто изтеглете на смартфона приложението и следвайте инструкциите от него.
Семейство на екскурзия в планината. Снимка: Shutterstock
Малко упражнения по всяко време на деня ще добавят тонус. Не става дума да измиете пода, да чистите, нито да вадите дрехите от пералнята.
А да се разхождате в парка, в планината – като ритуал на любов към тялото, за да му се отблагодарите, че то вярно ви служи.
По-малко от шест часа на ден може да доведат до сериозни сърдечно-съдови патологии. Сънят ни е нужен, за да се заредим с енергия и да се чувстваме бодри през целия ден.
От помощ за заспиването ще са:
- удобно, уютно и просторно легло,
- тъмнина в стаята. Махнете всички източници на светлина в спалнята
- температурата в помещението да е 20-22 градуса
- един час преди сън, се откажете от всички джаджи.
Когато човек се срещне с психолог и разкаже за проблемите си, това вече му помага да се чувства по-добре. Самоанализът ни помага да разберем по-добре себе си и евентуално да намерим изход от настоящата ситуация.
Воденето на дневник също може да бъде от подобна помощ.
Човекът, с когото общуваме най-често, сме самите ние. Затова състрадателното, грижовно отношение към себе си е ключът към баланса.
Бъдете добри към себе си и скоро всички около вас ще забележат тези промени. Помислете какво ви кара да се смеете и да се радвате. Опитайте се да намерите това, което ви прави щастливи, и отделете поне 5-10 минути на ден за това.
Една готина песен може да ви развесели за целия ден. Слушайте подкасти, гледайте телевизионни предавания (макар и не целия епизод наведнъж!).
Отделете 5 минути за мълчание.
Ако сте изпробвали повечето от описаните практики и те не са проработили, може да се наложи допълнителна поддръжка.
Може би точно сега сте готови да споделите своите притеснения и преживявания със същите уморени майки, които се срещат в група с психолог или в индивидуална сесия с психотерапевт.
Не забравяйте, че ключът към разрешаване на дадена ситуация е да намерите точно това, което работи за вас. Открийте какво ще ви помогне да поддържате равновесие.
Може би след известно време ще се почувствате по-добре, без гаранция, че няма да последва връщане назад.
Важно е да следите състоянието си, да не си поставяте непосилни задачи. Да се отнасяте максимално внимателно към себе си!
Препоръките са разработени от School of Medicine Los Angeles
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари