Всеки аспект от живота, който искате да управлявате по-активно, изисква да преосмислите навиците си
Снимка: Shutterstock
Но как на практика да се случи това?
Например като поемате повече отговорност по време на работа, спазвате диета, научавате нещо ново, стартирате програма за упражнения или четете повече книги.
За да модифицирате своите навици, е необходимо да се работи вътрешно върху вярванията и парадигмите, които обикновено ограничават хората да постигнат това, за което копнеят и желаят.
Времето – като променлива величина
През 1960 г. пластичният хирург Максуел Малц определя продължителност от 21 дни за създаване на навик.
Но след време невронауките потвърждават, че това невинаги е така и че невроните могат да реагират по-дълго време, преди всичко повлияни от тенденцията на мнозинството да изоставят или отлагат обучението на навици преди 21 дни.
Може да се каже, че времето е променливо, макар че ако успеете да го поддържате в продължение на три или повече седмици, ще бъдете по-близо до включването му като нова рутина.
Резултатите, които всеки човек иска да получи, обикновено включват промени в поведението.
Много пъти желанието се изразява устно, което не означава, че целта е последвана от необходимите стъпки за постигането й.
В книгата си „Силата на навиците“ авторът Чарлз Дюиг споделя своето виждане за динамиката, която може да се проследи, за да се придобие подходящата проактивност.
Как да постигнете това
Преодолейте инерцията на автоматичния отговор и пренасочете усилията, вниманието и фокуса към новото, което ще доведе до ново житейско преживяване, което е по-близо до резултата.
Има много начини да се постигне това, но един от ключовете е постоянството, съчетано с вътрешната сила да се упорства отново и отново, и наградата, която ще бъде получена в края.
Ето как можете да промените навиците си с три лесни стъпки:
Набележете си нов навик
От идентифицирането на новия навик, който искате да включите, можете да работите вътрешно, за да откриете точния момент, в който се появява тенденцията за изпадане в стария модел на поведение.
От съществено значение е целта ви да е постижима, измерима и конкретна и да ви вдъхновява достатъчно, за да я поддържате във времето. Запишете я и я визуализирайте с пълна яснота: да имате идея в главата си не е същото като да я поставите на хартия, да я видите и да я измервате ежедневно.
Навиците се изграждат върху повторение. И новото проактивно и позитивно поведение също, така че ще трябва да възпроизвеждате този нов нервен път в мозъка си отново и отново, за да очертаете подходящия път, за да го достигнете.
Продължението четете в Мениджър Нюз
В даден момент на вратата на детската стая е възможно да се появи табелка „Не влизай“.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари