5 съвета за оказване на помощ и съчувствие
Мъж прегръща любимата си. Снимка: Shutterstock
Въпреки че помятането е доста често, все още в нашето общество не е прието да се говори за това. А жената, която е загубила дете, няма сили и нагласа да търси префесионална помощ от психолози. Тя се чувства изолирана – липсва й подкрепа дори от страна на близки и приятели.
Ето как може да подкрепите съпругата, близка приятелка или колежка, претърпяла спонтанен аборт.
Ръце, които се държат. Снимка: Shutterstock
Най-доброто нещо, което може да направите, е да бъдете до нея по всяко време. Отнася се и за партньора и за приятелите.
Обаждайте се и говорете редовно, ако не всеки ден, то поне веднъж седмично. Или оставяйте съобщения на месинджъра.
Ако ваша приятелка е загубила бебето си, може да й предложите помощ – да сготвите нещо, да вземете децата от детска градина или училище и др.
Обикновено в първите дни жената е заобиколена от хора, но с течение на времето (след седмица или повече) повечето спират да се обаждат, което увеличава скръбта и чувството й на изолация.
Затова бъдете до нея винаги, когато можете. Нека усеща, че не е сама и че има вашата подкрепа.
За семейството, претърпяло такава загуба, много дати са „черни“. Такива са денят, когато бебето е трябвало да се роди, Денят на майката и много други празници, които след загубата, се се възприемат напълно различно.
Отбележете си тези дати в календара и изпращайте съобщения: „Знам, че днес може да е трудно за вас, но аз съм тук. Ако искаш да говорим, дай знак!“
Жена прегръща приятелката си. Снимка: Shutterstock
Понякога това е напълно достатъчно. Позволете на любимия човек да разказва историята си отново и отново, дори ако вече знаете всички подробности.
Не е нужно да реагирате активно – мълчаливото присъствие също може да лекува.
Може да задавате въпроси: разберете каква подкрепа иска вашата партньорка / приятелка, дали има нужда да я носочите към специалист или друг лекар.
Независимо от отговора, вашите въпроси показват, че имате желание да помогнете и ще й напомнят, че винаги има към кого да се обърне.
Не всички опечалени родители мислят по един и същ начин и не всички се нуждаят от този вид подкрепа.
Те сами ще сложат граници и това е абсолютно нормално.
Границите могат да изглеждат различно – например депресираната жена може да не иска да чете новини, свързани с бременност и раждане или да откаже да присътва на определени събития (рождени дни на деца на приятели).
Не съдете любимия човек за неговите решения и желания – вместо това се опитайте да му кажете, че разбирате защо реагира така.
В някои страни има традиция да се изпращат кошници с подаръци, цветя или храна в подкрепа на скърбящ приятел или член на семейството.
Най-важното е да придружите подаръка си с лично послание.
Можете да подарите на любимата си нещо значимо (не непременно скъпо), което винаги да й напомня за вашата подкрепа и присъствие.
По материали на FOL , Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари