Какво трябва да знаете и спазвате, когато предложите на детето това забавление
Снимка: Shutterstock
Возенето на шейна, когато има хубав сняг, е любима атракция за най-малките. Но спускането с шейна от някой хълм е вече съвсем друго нещо.
Няма дете, независимо от възрастта, което да откаже доброволно такова предизвикателство.
Със сигурност и родителите си спомнят с умиление за веселите състезания с шейни, които са си организирали с приятели на същата възраст.
За да бъде обаче спускането не само забавно, но и без последици, трябва да знаете и спазвате две важни правила.
Първо правило: Предвидете нараняванията
Колкото и да е забавно спускането с шейна, то крие и различни рискове.
Които може да предотвратите, ако предварително помислите над тях и ги предвидите така, че да не се случат.
Инциденти стават най-често по причина на твърде високата скорост на шейната, пренаселените места за спускане или недостатъчно доброто защитно облекло.
Ето и най-важните съвети за безопасност:
-Малките деца не могат да управляват сами шейната, дори да седят в нея стабилно. Затова никога не ги пускайте по пистата сами, а седнете зад тях и здраво ги прегърнете.
- Може да ги оставите да се спускат сами, чак когато са в състояние да я спират и контролират. За което ще са им нужни още няколко години.
- В началото избирайте по-полегати склонове и по-къси писти, най-добре с по-малко хора. И се изчаквайте, за да не се получат неприятни сблъсъци.
- Добре огледайте дали по пистата няма камъни или други предмети, които биха могли да обърнат шейната и да предизвикат инцидент.
- Задължително облечете детето в подходящо облекло, което да го предпази от намокряне. Тези за планина и ски са идеални и за шейните.
- В статистиките за наранявания, краката и стъпалата са най-честите потърпевши при инциденти с шейни. Затова добрите зимни ботуши са от съществено значение, тъй като не само топлят, но и предпазват.
- Забравете за заледените писти. По тях шейните стават като стрели и скоростта им трудно може да се контролира. Най-безопасни са пистите със свеж и пухкав сняг.
- Пренаселените места за спускане не са подходящи за малки деца. Затова потърсете по-непопулярни склонове или леко наклонени горски пътеки.
- Когато купувате шейна или боб, обърнете внимание на уплътнението TÜV или символа GS (те показват, че безопасността е проверена).
- Гладът може да намали концентрацията на хлапето, а това е важно на пистата. Затова имайте готовност с лека закуска в раницата.
Второ правило: Изберете правилната шейна
Класическата шейна с облегалка е подходяща за относително твърда повърхност - например заснежените горски пътеки или алеи в парка. В дълбокия сняг обаче тя лесно потъва и е трудна за управление и издърпване.
Този тип шейна е идеална за по-малки деца, тъй като в нея те седят стабилно. Но повече от приятна зимна разходка в парка или по горските пътеки, не може да постигнете.
Шейните с волан и спирачки, както и надуваемите бордове са особено подходящи за леко наклонени склонове (не твърде стръмни!). Или за хълмове, покрити със свеж сняг.
Същото важи и за пластмасовите шейни тип „леген“, които благодарение на малкото си тегло и размер са лесно преносими и в същото време много удобни.
По материали от Famigros
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари