На масата - първо, второ и десерт, защо. Ето аргументите
Снимка: Guliver / iStock
Децата обожават сладко и няма как да им се сърдим. Всеки от нас и до ден днешен си спомня безпощадния закон: „ Докато не си изядеш супата и второто, никакъв десерт!“ или варианта: „Никакви бонбони, докато не си изпразниш чинията!“
Родителите често прилагат стриктно правилото от времето на баба и дядо и на своите деца. То на пръв поглед изглежда разумно и логично, но в далечен план създава лоши хранителни навици.
Защо това е така, обяснява диетологът Кара Розенблум пред Today’s Parent.
Веднъж 5-годишният ми син сипа броколито в шоколадовия си десерт – изяде го и и остана във възторг. Защо му хареса тази странна комбинация?
Оттогава понякога давам вечерята заедно с десерта. Понякога давам малко лакомство. Така на масата заедно със сьомга, броколи, ориз има шоколадов пудинг.
Като дипломиран диетолог, който има дълга практика, не се притеснявам какво правя, защото съм сигурна, че децата ми се хранят здравословно.
Ето каква тактика избрах. Тя може да помогне и на други.
Снимка: Guliver / iStock
Позната ли ви тази ситуация?
- Вашето дете яде обяда на две на три, защото бърза да стигне до десерта.
- Вашето дете не си довършва вечерята, за да „пази“ място за десерта.
- Вашето дете непрекъснато се тревожи и през цялото време пита, какво има за десерт и кога най-накрая ще го поучи.
Мисълта за сладко така силно вълнува някои деца, че те не са способни да се съсредоточат върху нищо друго.
Едно от възможните решения е да ги откажете от сладкото въобще. С времето те постепенно могат да отвикнат и да не искат непрекъснато десерт. Някои родители обаче не са готови на такова решение – искат само всички да се хранят в спокойна обстановка. И в това няма нищо лошо.
На тях препоръчвам да дават десерта заедно с вечерята или обяда.
Защо този метод работи
1. Той дава възможност на детето за избор. То само решава кога да изяде сладкото – по време на храненето или в края. Това му помага да държи ситуацията под контрол. То започва да чувства, че му се оказва доверие и има лична отговорност. Това намалява степента на напрежение по време на хранене.
2. Премахва лошата практика сладкото да се дава като награда.
3. Сваля десерта „от пиедестала“. Не е редно една храна да се класира по-високо от друга, сякаш е по-добра. Това е нездравословен подход и създава предпоставка, ако детето изяде „полезната“ храна, да очаква награда. Подкупът и хитруването не помагат за създаване на добри хранителни навици.
Какво да очаквате, ако решите да пробвате
Първоначално детето първо ще изяжда десерта и това е нормално. След това ще усети, че само ръководи процеса и това ще му помогне да изучи и потърси баланс и умереност. Ще определя кога да изяде сладкото. Но не го оставяйте да решава какво да е количеството. Това е ваша задача. Не давайте допълнително след вечерята.
След няколко месеца, когато десертът „ слезе“ от пиедестала на екстра, ще се превърне просто в едно от многото блюда на масата. Понякога детето ще изяжда сладкото преди основното ядене, понякога то ще е за финал. А ще случва и въобще да не го довърши докрай. Само при положение, че десертът стане обичайна храна, а не извънредно събитие, деликатес, награда ...
Едно пояснение: когато казвам „десерт“, имам предвид допълнително 50-100 калории във вид на сладкиш, шоколад, чипс, а не огромно парче торта с 600 калории.
Голямата порция сладкиш ще напълни стомаха на детето със захар и мазнини, а за полезната храна като пилешко, боб, риба, няма да остане място.
Докато малка порция десерт ще му помогне да запази апетита и да направи яденето приятно и за него, и за цялото семейство, без непрекъснато да се чува: „А какво ще има за десерт?“
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари