Експерт разкрива как херцозите постигат ред и дисциплина
Снимка: Instagram
Херцогът и херцогинята на Кеймбридж имат собствен арсенал за борба с детските истерии и капризи. За тях разказва пред The Sun д-р Ребека Шико, която наблюдава кралските деца. Тя е създател на портала за детско възпитание Essential Parent и автор на книгата „Спокойно и щастливо дете“.
„Кейт е чувствителна и добра майка
Тя успява да направи баланс между чувствителност и меки граници. И не очаква от децата да се държат като малки възрастни - знае, че те преминават през абсолютно естествени за възрастта фази на истерии“, коментира Шико.
Когато принцовете Джордж, Луи и прицеса Шарлота се държат лошо,
херцогинята слага ръка на главата им.
Този жест е едновременно мек и ефективен и успява да пренасочи вниманието на децата.
Вторият хитър трик, който прилага Кейт е, да приклекне, така че да слезе ниско, на ниво на лицето на детето и
да говори очи в очи с него,
спокойно, тихо, но твърдо.
„Това демонстрира, твърдост, но заедно с това и топлота за разлика от повишаването на тон, сърдите упреци и обвинения“, коментира Шико.
В британската преса често се обсъжда именно този кралски възпитателен подход: да говориш на детето, като си приклекнал на ниво на очите му.
Веднъж, когато кралското семейство приветстваше британците от балкона на Бъкингамския дворец, принц Уилям приклекна леко, за да говори със сина си. Кралица Елизабет му прави забележка: „Изправи се , Уилям!“, която на убягва от погледа на журналистите. Това става повод за коментари, че кралицата не е във възторг от твърде либералните методи на възпитание на внуците си.
Известно е, че принцеса Даяна имаше същия подход, когато разговаряше с децата си – тя винаги приклякаше на коляно, припомнят очевидци.
И още един ефективен възпитателен подход, за който преди време писахме:
дивана за разговори
Детето се изважда от мястото, където се е разиграла истерията, а по-късно с него говори било Кейт, било Уилям. Те се стремят да обяснят защо не е добре човек да се държи така и разказват за възможните последствия от подобно поведение.
Съпрузите никога на крещят на децата си – виковете и крясъците са забранен подход в кралското семейство.
Разговорите на дивана напомнят добре познатата техника „тайм-ин“ , която съвременните психолози препоръчват вместо „тайм-аут“.
Разликата в двата подхода е, че при „тайм-аут“ както подсказва името, истерясалото дете се остава само за известно време, докато при тайм-ин“ родителите остават заедно с детето, продължават да говорят с него, обясняват му какви емоции го вълнуват и търпелива изчакват то да се успокои.
Според психолози, тази техника създава отношения на по-голямо доверие между родителите и детето.
Мона Василева
Много важно е да си създадете емоционални семейни моменти, които да останат в спомените.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари