6 съвета за занимания и игри дава психолог
Деца, пълни с енергия, скачат по дивана. Снимка: Getty
Сложно е да задържиш вниманието на детето върху нещо конкретно за по-дълго време, дори, ако първоначално му е било интересно.
То не може и дълго време да стои на едно място, което е характерно за възрастта.
Не е тайна обаче, че търпението трябва да се възпитава. В голяма степен от това по-нататък зависи успехът му в училище пък и в живота.
Как да помогнем
1. Добре обмислете дневния режим
Поведението на детето пряко зависи от организацията на дневния му режим: колко спи, достатъчно ли време прекарва на чист въздух, достатъчно ли са физическите му занимания и спортът.
Ако детето непрекъснато нервничи, избухва, капризничи, вероятно трябва нещо да промените.
2. Учете го да чака
Говорете и обяснявайте, че понякога е нужно да се прояви търпение, да се изчака, за да получи това, което желае. Например, ако докато сте в магазина поиска веднага да си изяде шоколада, му обяснете, че първо трябва да почакате на опашката, да платите на касата, да се приберете вкъщи, да си измие ръцете и ... едва тогава ще яде шоколада.
Никога на отстъпвайте от това правило.
Учете детето да изчаква, когато сте заети с домашните си задължения – в това време то може да си поиграе, да реди кубчета, да нахрани куклата, да построи нещо. Винаги има с какво да запълни времето си. Ако не се справи, помогнете, не му се карайте.
Подскажете му с какво да се захване и нека го свърши докрай. Не го правете вие, вместо него.
3. Мотивирайте го
Винаги обяснявайте на детето защо трябва да свърши едно или друго. Например, за да се научи да танцува добре, всеки ден трябва да упражнява стъпките, за да рисува красиви картини, трябва постоянно да си „упражнява ръката“ .
4. Хвалете го за търпението и за старанието
Не пропускайте похвалите. Поощрявайте малките му успехи.
5. Дайте личен пример
Децата попиват всичко и се учат от родителите си – в това число и на търпение. Ако сте съобщили, че излизате на разходка, не се отвличайте със странични неща, организирайте последователно и се подгответе. Най-вече бъдете търпеливи по отношение на детето.
6. Отлейте енергията му
Не е лошо да запишете детето да спортува – нека избере нещо, което харесва. Нека да има физическо натоварване, движение, състезания. Хлапето трябва да харесва всичко: и спорта, и треньора и заниманията.
Как да се учим на търпение с игрите
Игрите са най-достъпният начин да научите детето на търпение. Особено в предучилищна възраст. Подбирайте такива, които изискват концентрация.
Рисуване. Децата обичат да рисуват и са готови да отделят много време. За да поддържате интереса, покажете различни техники и ги редувайте: рисуване с тампон, с пръсти, с пясък, с водни бои...
Дете, рисува с пъсти. Снимка: Getty
Пъзели и мозайки. Важно е да подберете подходящи за възрастта и интересите му пъзели и мозайки, но всички деца обичат да ги редят.
Конструктори. Те приковават вниманието на хлапето за дълго. Щом се научи да реди простите, вземе по-сложни.
Направи сам. Нека измисля и прави пана от цветни хартии, от плат, от вълна – децата обичат да създават нещо с ръцете си.
Дайте идея какво може да се сътвори и заедно изберете материалите. Главното е това, което детето прави, да му доставя удоволствие.
Логически игри. Има богат избор от така наречените „развиващи“ игри, които изискват от детето концентрация на вниманието. Най-простите са „намери предмет“, „премини през лабиринта“ „свържи линиите“, “открий разликите“.
Възпитаването на търпение е дълъг процес, но резултатите си струват усилието. Бавно и постепенно вашето нетърпеливо и припряно дете ще се превърне в отговорен и самостоятелен човек.
Много важно е да си създадете емоционални семейни моменти, които да останат в спомените.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари