Ваканции, фотосесии и готвене заедно са само част от интересните неща, които може да правите
Много важно е да си създадете емоционални семейни моменти, които да останат в спомените.
Снимка: Shutterstock
Забързано ежедневие, стрес, много задачи и ангажименти. Усещате, че не прекарвате достатъчно време с любимите хора и искате да промените това?
Предлагаме ви 11 интересни идеи за дейности, в които може да се включи цялото семейство. Те са забавни и полезни, осен това така си създавате много нови специални моменти.
Важно е всички да се включат в идеята.
Снимка: Shutterstock
Правете различни неща заедно. Може да са игри в парка, походи в планината, кино или пък рисуване. Важното е всеки от семейството да се включи в планирането и да дава идеи за нови занимания.
„Семейно лепило“ – така Пат Танер Нелсън, професор по човешко развитие и семейни изследвания в Университета на Делауеър, нарича онези моменти, които ви свързват и изграждат дълбоки, здрави ввзаимоотношения. „Прекарването на време заедно изисква планиране, но е добра инвестиция“, казва специалистът. Така ще си създадете много незабравими спомени, за които ще се сещате с усмивка след време.
Можете да зададете бюджет и да предложите локация в близост до вашия град, но оставете децата да бъдат част от организацията, да проучат забележителностите и да проверят прогнозата за времето например.
Море, планина, екскурзия до Рилския манастир или Белоградчишките скали..., каквото и да изберете, малките ще се чувстват горди, че са участвали в организирането на вашето семейното пътуване. А и ще си подарите един прекрасен ден заедно.
Става дума за историите, които ни свързат. А бабите и дядовците със сигурност имат много завладяващи случки, за които да разкажат. Децата могат да им задават различни въпроси, свързани с техния живот и така да ги опознаят по-добре.
Може да запишете процеса, като използвате камерата и микрофона на вашия телефон и лесно да си създадете семейни интервюта. Ако се запалите по идеята, може дори да ги монтирате и след това да изгледате какво сте сътворили.
Защото интервютата не са само за известните. Те могат да бъдат начин децата да чуят интересни истории и да научат повече за своето минало.
Друга идея как да си създадете значими семейни моменти е да планирате семейна фотосесия. Може да я направите в професионално студио, в парка или на любимото ви място в града.
Фотосесията може да бъде без повод или по случай някой празник или рожден ден. Потърсете фотограф, който знае как да се държи с деца по време на снимки и който ще успее да улови вашите истински емоции.
Засаждането на семейно дърво е друг повод да прекарате време заедно и начин вашето дете да изгради по-силна връзка с природата.
Най-доброто време за засаждане му е, когато почвата е топла. Затова ви препоръчваме да изберете лятото, пролетта или есента. Ще ви отнеме не повече от 2-3 часа, а ще ви донесе моменти, за които да си спомняте дълго.
Въпреки че все още няма изследвания за предимствата на чистия въздух, „разходките сред природата помагат на децата (и на всички останали) да се успокоят“, споделя Пат Танер Нелсън.
Така че, докато се разхождате в градския парк, по някоя планинска пътека или по крайбрежната ивица, вдишайте, оставете раменете ви да се отпуснат, огледайте се за дърветата, птиците, небето и прекарайте пълноценно време един с друг.
Да спортувате семейно е много полезно за отношенията.
Снимка: Shutterstock
Помислете за различни спортове, които харесвате - например футбол, федербал, тенис на маса, плуване, ски или фигурно пързаляне. Може да опитате боулинг, мини голф или катерене по стена на закрито. Каквато и физическа активност да изберете, ще имате страхотна възможност не само да се раздвижите, но и да прекарате време заедно.
Изберете рецепти, които да приготвите и нека всеки помогне с нещо спрямо възрастта си (без ножове за малки деца!). Експериментирайте и бъдете креативни със съставките и си сгответе нещо вкусно.
Друг съвет, който можем да ви дадем, е да се храните заедно. Проучванията показват, че децата, които вечерят често с родителите си, се справят по-добре в училище, имат повишено самочувствие и намален риск от затлъстяване. Също така редовните разговори по време на вечеря ще ви помогнат да бъдете по-близки един с друг.
„Ако успеете да си създадете навик наистина да слушате децата си и да водите тези разговори от ранна възраст, е много по-вероятно, когато те пораснат, да искат да ви споделят за своите проблеми и за нещата, които ги тревожат“, казва Ричард Вайсборд, психолог от Харвард и автор на „Родителите, които искаме да бъдем“.
Друга интересна идея е да си създадете традиция всяка седмица да гледате по един филм заедно. Може да се редувате - веднъж родителите да избират, а следващия път - децата.
Вземете си пуканки, настанете се удобно и се насладете на времето, прекарано с малките. След филма може да обсъдите какво е направило впечатление на всеки един от вас.
След като всички в семейството станат достатъчно големи, за да могат да четат (или да слушат приказки, прочетени на глас), може да си създадете традицията „книга на месеца“.
Всеки месец избирайте различно заглавие, което всеки да прочете, а след това го коментирайте заедно. Помислете за въпроси, които ще оживят дискусията и оставете този, който е избрал книгата, да води разговора. Така по един по-различен начин може да възпитате любов към четенето във вашите деца.
Ако имате по-артистично дете, което обича да създава различни неща, може да си създадете традиция всяка седмица да творите нещо заедно.
Може да рисувате с цветни моливи и водни бои, да измайсторите дървени фигурки, да направите албум с ваши снимки или да построите град с конструктор. Каквото и да изберете, вие не само ще се забавлявате, но и ще си създадете значими семейни моменти.
Милена Средкова по материали от Parents
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари