Мнение на лекар за късната бременност
Снимка: Shuterstock
Всеки е чувал за рисковете на отложеното майчинство.
Ето и гледната точка на специалиста по репродуктивно здраве Дмитрий Холодов пред deti.mail.ru
Съвременните жени раждат все по-късно. И за никога не е чудно, че някоя за първи път става майка след 40.
Има достатъчно примери за успешно износване на бебето и след 50. Причините за отложеното майчинство са много и винаги са комплексни. Могат да са икономически, психологически и каквито други се сетите. Но най-важното е, че съвременната медицина и новите репродуктивни технологии правят възможно това майчинство.
Известно е, че според природните закони е най-добре жената да роди от 23 до 35 години. Защото при младите жени качеството на яйцеклетките е по-добро, рискът от хромозомни отклонение е по-нисък, жената има сили и добро здраве да износи и роди здраво дете, а след това да стои по цели нощи до него, без да спи.
След 35 години започва така нареченото „обратно броене“ и възможността на жената да забременее бавно намалява, а рисковете – постепенно се увеличават.
Тези, които решават да родят след 45 г . трябва да са на ясно, че бременността може съвсем да не е лека и да вземат всички предварителни мерки да намалят рисковете.
Нараства опасността от увреждания на плода
От 35 години нагоре, а особено след 40 г., се увеличава опасността от хромозомни болести. Това могат да са синдром на Даун, Пату и много други.
Известно е, че при 40-годишните рискът да родят дете със синдром на Даун е 1:80.
За да не се стигне до това, на помощ са съвременните високоефективни и безопасни методи за установяване на риска така наречените пренатални тестове като се започне от изследване кръвта на майката от 10-11 седмица на бременността, традиционната амниоцентеза и до най-съвременните ДНК тестове.
Всяка втора бременност до 12 седмица завършва с аборт
Успоредно с нарастване на риска от патологии нараства и честотата на спонтанни аборти. Половината от тези късни бременности прекъсват спонтанно до 12 седмица на бременността. Ако жената е забременяла по естествен път, няма какво много да се направи, освен редовно да се консултира с личния си гинеколог. А тези, заченати инвитро са под силно лекарско наблюдение.
Ако жената е над 39 години, лекарят обикновено препоръчва да не се изчаква крайният срок на бременността, а бебето се вади по-рано. Смята се, че от 39-ата гестационна седмица нараства рискът от вътреутробна смърт, защото плацентата работи под огромен натиск, а организмът е изчерпал силите си по време на бременността.
Детето се развива нормално, има нормален хромозомон набор, просто плацентата не се справя със своите функции в края на бременността. Затова се препоръчва бебето да се извади със секцио в 38-39 гестационна седмица.
Режим на живот
Изходът и развитието на бременността в голяма степен зависят от това доколко жената е здрава. На 45 години здравословното състояние на една жена се различава от това на друга. Има значение къде живее, как се храни, достатъчно ли се движи, има ли възможност да прекарва повече време на чист въздух, какво е нервното напрежение ...
Така че, въобще не значи, че ако жената е навършила 40, не бива да ражда.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари