Родителите ги произнасят механично или с възпитателна цел
Снимка: Guliver / iStock
Съвременните деца растат със самочувствие. Радко се съобразяват с авторитети.
А тези няколко фрази, които родителите често повтарят, направо ги вадят от кожата.
„Нали те предупредих!“
Това е вариант на „Аз вече ти казах“. И без да произнесете това, детето помни вашето предупреждение. Но стореното – сторено. Вече сте го казали и многократно сте го повторили.
Според психолозите подобни фрази влияят негативно на самостоятелността на детето, на способността му да носи отговорност за постъпките и да се учи от собствените си грешки.
„А в наше време децата ...“
Това е любима фраза на много баби и дядовци, които се опитват да засрамят детето. И, ако 5-годишното е готово да слуша и какво следва след това първо изречение, то тийнейджърът ще възрази: „Да времената са други. Затова и ние можем много повече!“
„Ще изключа интернета“
Това е убийствена заплаха, особено, ако в този момент тийнейджърът отговаря на дълго чакано съобщение, а платеният интернет на телефона му изтича.
„Сложи ли си шапката“
Със същата сила нервите на детето опъва вариантът „Облече ли се топло?“, „Вземи си пуловера с еленчетата, той е по-топъл?“
В тези фрази то чувства не толкова загрижеността на родителите си, колкото критика за външния си вид.
„Ставай, пак закъсняваш“
Будилникът звъни настоятелно, но юрганът не помръдва. А изречението „Ставай, пак ще закъснееш“ - обичайно е подкана за действие, от която въобще няма нужда.
„Кой харесваш в класа?“
„Естествено – никого!“ - това е обичайният отговор. Дори, ако между детето и родителите има изградени близки отношения, то не е склонно да издава подобна информация. А подрастващите стават особено притеснителни.
Източник, Мона Василева
Шер и Грег Олман на обложка на албума им „Allman and Woman“ през 1977 г. в Лос Анджелис. Снимка: Getty
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари