Повече от хоби е: 5 ползи от това, че ще изучава театрално майсторство
Дете на сцената. Снимка: Shutterstock
Родителите от рано искат детето да научи чужд език, да тренира, но когато мислят за творческите дейности, често не могат да изберат посока: изобразително изкуство, вокал или може би китара?
Ако обаче го запишат да изучава театрално майсторство, това ще е не само хоби. Ползите са много повече, уверява професионална актриса.
Момиченце се гледа с коронка на гавата. Снимка: Shutterstock
Актьорството е важно умение за всеки човек. На първо място то учи детето как да взаимодейства с публикатата. А това е важно не само за децата, но и за всеки от нас.
Социализацията е много важна – актьорството дава тези умения. Дете, което посещава драм състав, се научава да изразява правилно мислите си и може да се представи пред публика. Не се страхува да говори, когато излезе на сцената и на публично място.
По-късно, в зряла възраст, това ще му бъде много полезно както при защитата на проект, така и при явяване на интервюта за работа. То ще знае своите силни страни и как да ги използва.
По забавен начин то разбира как работи светът, как да общува и как да изразява себе си.
Но не бързайте твърде много. Най-подходящата възраст за началото е 8-10 години. По-рано може да го запишете, само ако самото то пожелае.
Дете, което играе със сенки. Снимка: Shutterstock
Творчиските задачи развиват дясното полукълбо на мозъка, което отговаря за въображението.
Напремер – то ще гледа облаците и ще си представя различни животни, или пък в образа на сцената, ще пресъздаде чертите на някой, когото познава.
Тези умения се добиват в драматичното студио.
Те ще са от полза не само за бъдещия актьор, но и за художници и музиканти. Въображението ще им помага да мислят нестандартно и да вземат творчески решения.
Актьорската професия развива емоционалната интелигентност – научава хлапето да разпознава емоциите, намеренията и мотивацията, желанията и намеренията на другите хора и да регулира собствените си реакции. Тези качества са изключително важни за всеки.
Актьорството е възможност за детето да пробва и да влезе в различни роли. От хоби то може да се превърне в страст за цял живот.
Не е задължително детето да избере професията на актьора, то може да да стане телевизионен водещ, блогър, инфлуенсър ...
Добитите умения за публично говорене, винаги ще са му от полза.
Безспорното придимство на натрупаните умения и свободното общуване, са лекотата при създаване на нови приятелства, нови запознанства, нов социален кръг, нови емоции.
В училище детето има само един социален кръг и не винаги се среща с приятелски настроени връстници.
В театралното студио има съвсем различен кръг – там са събрани хора, обединени от една обща кауза.
И може би именно там детето ще намери приятели за цял живот.
Мона Васиева.
В поредица от вдъхновяващи лекции бяха представени някои от ключовите насоки за развитието на съвременното образование.
Снимки: издателство „Клет България“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари