Как да управлявате този конфликт в 5 стъпки
Пред детето родителите не бива да спорят за неговото възпитание.
Снимка: Shutterstock
Случвало ли ви се е да бъдете на различни позиции по въпрос, който пряко касае детето? Спокойно, не сте единствените.
Това всъщност е един доста често срещан проблем при родителите, който не означава неразбирателство и срив на връзката. Просто и двамата имат свое мнение по даден въпрос, а когато той засяга детето, всеки държи да бъде прав.
Така че проблемът „Мама казва „Да“, а татко – „Не“, е един от доста разпространените. И засяга най-различни теми - от избора на училището до наказанията.
Има начин да бъде преодолян. При това сравнително лесно, стига и мама, и татко да искат да го направят. Предлагаме ви работещо решение в 5 стъпки, измислено от италиански психолози.
Много важно е да запазите спокойствие и да служате другия какво казва.
Снимка: Shutterstock
Разминаването обикновено възниква, когато има някакво несъгласие между родителите. То може да засегне както съвсем дребните неща – дали детето да ходи босо у дома или непременно трябва да е с чорапи, до по-сериозните – в какво училище да продължи своето обучение след началния етап.
Ако разногласията се задълбочат, не само няма да стигнете до единно решение, а това в дългосрочен план може да подкопае стабилността на връзката и спокойствието на детето.
Затова първото, което трябва да усвоите е да се изслушвате. Бъдете готови на компромис в името на детето. И не спорете пред него.
Освен, че никога не трябва да спорите пред детето, трябва да се научите и да спорите правилно. Това означава да бъдете максимално аргументирани, готови на отстъпки и дипломатичност.
Няма как винаги да бъдете съгласни с партньора си, чак толкова съвършени родители не съществуват, твърдят психолозите. Важно е децата да не стават свидетели на конфликтите, защото това ще доведе до силно разочарование. Не трябва обаче и да криете, че сте на различни позиции, но винаги да подчертавате крайното единно решение.
Така малчуганите виждат, че всяко различие може да бъде преодоляно. И това е един добър пример за тях.
Постигането на споразумение, понякога и с цената на повече отстъпки, и приемането на мотивите на другия, е друг важен урок за децата.
По този начин те осъзнават какво означава способността да намериш решение, дори при различни виждания.
Винаги вземайте под внимание и мнението на детето.
Снимка: Shutterstock
Когато започнете за спорите за неща, които пряко го засягат, не забравяйте, че и то е човек и най-вероятно също има мнение по въпроса.
Добре е винаги да търсите и неговото мнение и по възможност да се съобразявате с желанията му.
Възможно е самите вие да сте затруднени във вземането на правилно решение. Може спокойно да разкажете на детето какви са колебанията ви, да му изложите аргументите си „За“ и „Против“ и да го помолите за неговата гледна точка. Нищо чудно, то, като трети човек, да съзре най-добрия изход и да даде правилния отговор.
Деси Тодорова по материали от Nostro figlio
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари