Сексолог обяснява какви са промените и как да избягате от негативите
Жена, която влиза в менопауза. Снимка: Shutterstock
Експертите казват, че след менопаузата започва най-прекрасният период в живота на жената. За тези, които в момента са под властта на горещи вълни, повишена нервност, безсъние ... това звучи меко казано нереално.
Дали оплакванията са въпрос на психологическа нагласа или на физиология?
Замислена жена. Снимка: Shutterstock
Поради промени в хормоналните нива страда не само здравето, но и либидото. Много жени сериозно вярват, че на този етап могат да се сбогуват с интимния живот.
Дали това е така, обяснява сексоложката Татяна Селезнева.
По време на менопаузата, поради хормонални промени, много жени са депресирани. Те стават някак неуверени в себе си, не приемат промените във външния си вид, теглото, първите бръчици ...
Всичко това няма как да не се отрази на интимния живот. Затова през прехода към менопаузата и около 5-7 години след това е много важно да обръщате повече внимание на себе си.
Много жени на средна възраст започват да забравят, губят тонус и някак се отпускат. Дори се страхуват, че тези проблеми с паметта могат да са предвестници на болестта на Алцхаймер. Те всъщност са свързани с хормоналния дефицит, на който отчасти се дължи умствената, физическата и емоционалната умора.
На помощ идва естрогенната терапия. Също и антидепресантите . Гинекологът може да предпише шестмесечен курс в допълнение към хормоналната терапия. Няма нужда да се страхувате от това: хормонозаместителната терапия подобрява състоянието, като постепенно премахва умората и горещите вълни.
Естрогенната терапия подобрява състоянието, но не и качеството на живот като цяло.
Защото емоционалният фон се влияе не само от хормоните, но и от нерешените проблеми и напрежението.
Понякога жената сама си вреди - затваря се в себе си, избягва хората и прекарва все по-малко време със съпруга си. Дори той започва да я дразни.
Някои двойки изпитват затруднения в общуването. А женската сексуалност е тясно свързана с взаимоотношенията и зависи от партньора, неговото настроение и физическото усещане за собствената му стойност.
Липсата на либидо по време на менопаузата се причинява от много фактори: хормони, взаимоотношения, стрес, промени във външния вид, загуба на енергия и безсъние, промени в тялото.
Намаляването на нивото на половите хормони влияе върху загубата на сексуално желание, но рядко е единствената причина.
Той ръководи биологично емоционалните компоненти на либидото. И, когато проблемите се натрупат, либидото естествено отлита.
Без секс някои двойки се чувстват комфортно, но за повечето здравословният сексуален живот играе важна роля в личните им взаимоотношения.
Има една фраза: „жените искат любов, а мъжете – секс“.
Проблемът често е в самата жена, която става много неуверена и започва да избягва интимните отношения. Тя не харесва тялото и състоянието си. Страхува се, че ще чуе критики от съпруга си и това й пречи да се отпусне. Затова е толкова важно мъжете да подкрепят жените си през този период и да бъдат по-нежни.
Както казахме преди, всичко е в мозъка.
Ето защо, на първо място, е необходимо да се съсредоточите върху радостите от живота и да мислите позитивно. Това ще ви помогне да разберете, че сексуалността само нараства с годините.
Много важено е сама да се приемете – такава каквато сте.
Няма как да избегнете процеса на стареене. Тялото и външният вид винаги се променят с напредване на възрастта.
За да останете бодра и в тонус, е добре да сте активна, да спортувате и да се поддържате.
В средна възраст физическата активност е особено необходима : Тя влияе върху горещите вълни, емоционалното състояние, енергията. Ще ви помогне и да не трупате така наречените естрогенни мазнини около талията.
Йога, пилатес, плуване и всякакви други спокойни дейности са идеални през този период.
Самоприемането, увереността и способността да се наслаждавате на живота са неразривно свързани с качеството на интимния живот.
Мъж и жена в леглото. Снимка: Shutterstock
Не забравяйте за ползите за здравето от секса:
- Сексът действа като антидепресант, подобрява настроението и създава усещане за щастие.
- Облекчава пристъпите на тревожност и паника.
- Повишава самочувствието.
- По време на менопаузата интимната близост намалява честотата и силата на горещите вълни и е превенция на сърдечно-съдови заболявания.
- Има аналгетичен ефект. По време на полов акт се произвеждат естествени вещества, които намаляват чувствителността към болка. Следователно главоболието не е причина да отложите секса за по-късно, а пряка индикация да се впуснете в интимни занимания.
- Подобрява кръвоснабдяването на тъканите и насищането с кислород, което поддържа тонуса на тазовата мускулатура.
- Намалява риска от рак на гърдата.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари